REKLAMA

Jan Paweł II - historia i sprawy ostateczne

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2016 16:59
- Jeśli definiować politykę arystotelesowsko, jako dbałość o dobro wspólne, to Jan Paweł II w pewnym sensie był politykiem. Ale miał perspektywę inną niż tylko doczesna - mówił w Dwójce Paweł Gierech.
Audio
  • Jan Paweł II - historia i sprawy ostateczne (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski. Częstochowa, czerwiec 1979 r.
Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski. Częstochowa, czerwiec 1979 r. Foto: PAP/Wojciech Kryński

Na audiencjach przyjął 38 głów państw, 737 razy spotkał się z politykami, dyplomatami i ambasadorami, udzielił prywatnych audiencji 245 szefom rządów. Odbył 104 podróże apostolskie do 130 krajów świata. 17 razy spotykał się z milionami młodzieży podczas zainicjowanych przez siebie Światowych Dni Młodzieży. Jest autorem 14 encyklik i 13 adhortacji. - Bez wątpienia był osobą, która miała ogromny wpływ na historię XX wieku - podkreślał w audycji dr Krzysztof Mazur.

Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia i poznaj historię pontyfikatu Jana Pawła II

Rozmówcy Hanny Marii Gizy - zastanawiając się, na ile trafna jest teza jednego z publicystów, że Jan Paweł II podczas swojego pontyfikatu "wielokrotnie ocalił świat" - przytaczali przykłady, jak papieska działalność wpływała na losy społeczeństw i krajów. Była również m.in. mowa o "najbardziej zapomnianych w polskiej rzeczywistości publicznej" słowach Jana Pawła II oraz o ważnych dla świata wydarzeniach, na które papież mógł mieć wpływ, ale nie został wysłuchany…

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzi: Hanna Maria Giza 

Goście: dr Krzysztof Mazur (politolog, filozof), ks. dr hab. Tomasz Szyszka (misjolog i misjonarz) i Paweł Gierech (socjolog)

Data emisji: 2.04.2016

Godzina emisji: 16.00

jp/asz

Czytaj także

Jan Paweł II świętym. "Ukazał papiestwo jako ojcostwo"

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2014 11:00
– On swoją ojcowską miłością zjednoczył całą ludzkość. To dlatego ludzie z różnych stron świata wołali w Rzymie "Santo subito!" – mówił w Dwójce prof. Karol Tarnowski. Jan Paweł II, wraz z Janem XXIII, został dziś wyniesiony na ołtarze.
rozwiń zwiń