"Zabytki to nasze narodowe dziedzictwo kulturowe"

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2018 17:00
- Generalny Konserwator Zabytków ma po nowelizacji ustawy wpływ na politykę konserwatorską. Zlikwidowaliśmy stan, gdy różne obiekty podlegały różnym formom ochrony i państwo traciło kontrolę nad dziedzictwem narodowym - stwierdziła wiceminister Magdalena Gawin.
Audio
  • Zabytki to narodowe dziedzictwo kulturowe (Klub ludzi ciekawych wszystkiego/Dwójka)
Zamek w Malborku
Zamek w MalborkuFoto: Pixabay/k2karwan

Gołuchów 1200 PAP.jpg
"Zabytek zadbany". Poznaj laureatów konkursu

Dziedzictwo kulturowe stanowi dziś z jednej strony przedmiot ochrony, z drugiej zaś potencjał, który winien być wykorzystany dla przyszłego rozwoju. Do tego jednak potrzeba zmiany filozofii ochrony zabytków na filozofię ochrony dziedzictwa kulturowego. Jakie zasady określają współczesny standard polityki państwa w zakresie ochrony zabytków?

- W latach 90. wielkim problemem było to, że samorządy masowo wyzbywały się obiektów zabytkowych, które nie zawsze trafiały w odpowiednie ręce. Kupowane też były całe obszary zabytkowe pod działki inwestycyjne. Uporaliśmy się z tym wprowadzając finansowe kary administracyjne dla tych, którzy kupowali zabytki nie po to, by o nie zadbać, lecz po to, by niszczały i w końcu zostały wykreślone z rejestru zabytków zwalniając działkę pod zabudowę - powiedziała wiceminister Magdalena Gawin.

Nie mamy w Polsce zbyt wielu zabytków światowej klasy. Czy szanujemy i potrafimy ochronić to, co pozostało? Na czym polega nowoczesna ochrona dziedzictwa i jakie zadania stawia przed służbami konserwatorskimi? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego 

Prowadzi Hanna Maria Giza

Goście: wiceminister Magdalena Gawin, Michał Krasucki, dr Michał Laszczkowski i prof. Jacek Purchla

Data emisji: 28.04.2018

Godzina emisji: 16.00

mko


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Zabytek zadbany", czyli jak zachęcić do opieki na zabytkami

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2018 14:00
-  Można dziś dostrzec pozytywny nurt myślenia o zabytku jako o wyróżniającym obiekcie w społeczności lokalnej - mówiła Wioletta Łabuda-Iwaniak, rzecznik prasowa Narodowego Instytutu Dziedzictwa, w rozmowie nt. konkursu ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków skierowanym do właścicieli, posiadaczy i zarządców obiektów zabytkowych wpisanych do rejestru zabytków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polską racją stanu jest wsparcie muzeów we Lwowie"

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2018 20:00
- Nie ma innego miasta poza Polską, które byłoby tak istotne z punktu widzenia polskiej kultury. Bez kompleksowego wsparcia tamtejszych instytucji, utracimy wiele dzieł związanych z historią naszego kraju - mówił w Dwójce Wojciech Konończuk z Ośrodka Studiów Wschodnich.
rozwiń zwiń