"Polską racją stanu jest wsparcie muzeów we Lwowie"

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2018 20:00
- Nie ma innego miasta poza Polską, które byłoby tak istotne z punktu widzenia polskiej kultury. Bez kompleksowego wsparcia tamtejszych instytucji, utracimy wiele dzieł związanych z historią naszego kraju - mówił w Dwójce Wojciech Konończuk z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Audio
  • Dyskusja o zabytkach polskiej kultury we Lwowie (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Gmach Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Lwowie
Gmach Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we LwowieFoto: polona.pl/domena publiczna

kobiety_lwów1200.jpg
Walka o doktorat, czyli losy emancypantek ze Lwowa

W czasach zaborów Lwów był jednym z najważniejszych centrów polskiej kultury. W XIX wieku pod względem liczby zgromadzonych dzieł wyprzedził miasta takie jak Warszawa czy Kraków. Dziś wiele z tych artefaktów należących do polskiego dziedzictwa niszczeje. Czy w tej sytuacji powinniśmy się domagać przekazania ich Polsce? Historyk sztuki Piotr Kosiewski opowiadał, że państwo polskie w minionych latach z różnym skutkiem występowało o zwrot tych dzieł sztuki, które funkcjonowały we Lwowie jako dar dla narodu polskiego, a nie miasta.

Gość audycji podał też ważny argument na rzecz pozostawienia polskich zbiorów we Lwowie. - Musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy chcemy, żeby w mieście tym kultura polska była obecna i szanowana, czy też chcemy, żeby było to miasto, w którym Polski nie będzie. Musimy się zastanowić, w jaki sposób możemy pomóc w utrzymaniu tamtejszych zbiorów, ponieważ Ukraina nie ma wystarczających środków, by zadbać o polskie kolekcje.

W audycji rozmawialiśmy o losach najważniejszych lwowskich kolekcji związanych z polską kulturą. Wojciech Konończuk i Piotr Kosiewski mówili o Ukraińcach, którzy zasłużyli się w ratowaniu dzieł sztuki, ale też o trwających procesach digitalizacji tamtejszych zbiorów.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Michał Szułdrzyński

Goście: Wojciech Konończuk (Ośrodek Studiów Wschodnich) oraz Piotr Kosiewski (historyk, krytyk sztuki i współpracownik "Tygodnika Powszechnego")

Data emisji: 12.04.2018

Godzina emisji: 18.00

bch

Czytaj także

Walka o doktorat, czyli losy emancypantek ze Lwowa

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2017 12:55
- Jej życie to przykład na to, jak zmieniała się sytuacja kobiet. Gdy urodziła się, lwowianki zaczęły zdawać maturę. Gdy robiła doktorat, spotykała się z niechęcią kolegów, którzy wrogo patrzyli na jej naukowe ambicje – podkreśliła Beata Kost, opowiadając o losach przedwojennej naukowczyni Łucji Charewiczowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Orlęta Lwowskie - patriotyzm najwyższej próby

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2018 16:38
Orlęta Lwowskie to jeden z najważniejszych - obok Legionów Józefa Piłsudskiego - symbol poświęcenia i oddania Ojczyźnie.
rozwiń zwiń