X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Polską racją stanu jest wsparcie muzeów we Lwowie"

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2018 20:00
- Nie ma innego miasta poza Polską, które byłoby tak istotne z punktu widzenia polskiej kultury. Bez kompleksowego wsparcia tamtejszych instytucji, utracimy wiele dzieł związanych z historią naszego kraju - mówił w Dwójce Wojciech Konończuk z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Audio
  • Dyskusja o zabytkach polskiej kultury we Lwowie (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Gmach Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Lwowie
Gmach Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we LwowieFoto: polona.pl/domena publiczna

kobiety_lwów1200.jpg
Walka o doktorat, czyli losy emancypantek ze Lwowa

W czasach zaborów Lwów był jednym z najważniejszych centrów polskiej kultury. W XIX wieku pod względem liczby zgromadzonych dzieł wyprzedził miasta takie jak Warszawa czy Kraków. Dziś wiele z tych artefaktów należących do polskiego dziedzictwa niszczeje. Czy w tej sytuacji powinniśmy się domagać przekazania ich Polsce? Historyk sztuki Piotr Kosiewski opowiadał, że państwo polskie w minionych latach z różnym skutkiem występowało o zwrot tych dzieł sztuki, które funkcjonowały we Lwowie jako dar dla narodu polskiego, a nie miasta.

Gość audycji podał też ważny argument na rzecz pozostawienia polskich zbiorów we Lwowie. - Musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy chcemy, żeby w mieście tym kultura polska była obecna i szanowana, czy też chcemy, żeby było to miasto, w którym Polski nie będzie. Musimy się zastanowić, w jaki sposób możemy pomóc w utrzymaniu tamtejszych zbiorów, ponieważ Ukraina nie ma wystarczających środków, by zadbać o polskie kolekcje.

W audycji rozmawialiśmy o losach najważniejszych lwowskich kolekcji związanych z polską kulturą. Wojciech Konończuk i Piotr Kosiewski mówili o Ukraińcach, którzy zasłużyli się w ratowaniu dzieł sztuki, ale też o trwających procesach digitalizacji tamtejszych zbiorów.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Michał Szułdrzyński

Goście: Wojciech Konończuk (Ośrodek Studiów Wschodnich) oraz Piotr Kosiewski (historyk, krytyk sztuki i współpracownik "Tygodnika Powszechnego")

Data emisji: 12.04.2018

Godzina emisji: 18.00

bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Walka o doktorat, czyli losy emancypantek ze Lwowa

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2017 12:55
- Jej życie to przykład na to, jak zmieniała się sytuacja kobiet. Gdy urodziła się, lwowianki zaczęły zdawać maturę. Gdy robiła doktorat, spotykała się z niechęcią kolegów, którzy wrogo patrzyli na jej naukowe ambicje – podkreśliła Beata Kost, opowiadając o losach przedwojennej naukowczyni Łucji Charewiczowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Orlęta Lwowskie - patriotyzm najwyższej próby

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2018 16:38
Orlęta Lwowskie to jeden z najważniejszych - obok Legionów Józefa Piłsudskiego - symbol poświęcenia i oddania Ojczyźnie.
rozwiń zwiń