X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Henryk Walezy. "Książę Sodomy" na polskim tronie

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2018 17:37
- Na jego temat panowało i panuje wiele stereotypów. Nie był wcale homoseksualistą, tylko tranwestytą. Minioni to nie byli jego kochankowie, tylko ochroniarze. W XVI wieku za każdym rogiem czyhał sztylet, o czym zresztą w końcu sam się przekonał - mówił o pierwszym polskim królu elekcyjnym prof. zw. dr hab. nauk humanistycznych Maciej Serwański.
Audio
  • Henryk Walezy - kontrowersyjny pierwszy polski król wybrany drogą elekcji (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Henryk Walezy (Henryk III, ostatni władca Francji z dynastii Walezjuszów)
Henryk Walezy (Henryk III, ostatni władca Francji z dynastii Walezjuszów)Foto: aureliefrance/Shutterstock.com

Matejko-chrobry_at_Kiev_(Kijow) 1200 wiki.jpg
Polska potęga. Dzieło miecza czy kultury?

Francuzi mówili o nim "książę Sodomy". On przebierał się w kobiece suknie i udawał kogoś innego niż był. Rodzeństwo go nienawidziło. Katarzyna Medycejska marzyła o koronie dla ukochanego syna, jakiejkolwiek - choćby polskiej.

23-letni Henryk Walezy po przybyciu na Wawel nie dotrzymał przyjętych zobowiązań warunkujących objęcie tronu: nie chciał ożenić się z Anną Jagiellonką, nie zaprzysiągł w katedrze podczas koronacji artykułów henrykowskich - poza jednym: pokojem wyznaniowym.

Adam Zamoyski 1200.jpg
Rewolucja Francuska jako dżihad

Może gdyby nie zdecydował się na haniebną ucieczkę z Polski, aby po śmierci brata Karola IX objąć tron Francji, nie zostałby podczas religijnej "wojny trzech Henryków" - już jako król Henryk III - zadźgany na sedesie przez fanatycznego mnicha (bo 12 maja 1588 r. zawsze katolicki Paryż zbuntował się przeciwko swojemu królowi…).

Kto jeszcze był kandydatem do polskiego tronu podczas sejmu elekcyjnego w 1573 roku? Jaka była różnica wieku między Henrykiem Walezym a Anną Jagiellonką? Dlaczego do końca życia uważał on polską koronę za swoją własność? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego 

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Goście: prof. zw. dr hab. nauk humanistycznych Maciej Serwański (Instytut Historii UAM w Poznaniu), prof. dr hab. Mirosław Nagielski (Instytut Historyczny UW), prof. nauk humanistycznych Edward Opaliński (Instytut Historii Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach)

Data emisji: 12.05.2018

Godzina emisji: 16.00

jp/bch/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polski parlamentaryzm. Jeden z najstarszych w Europie

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2016 17:00
Wszystko zaczęło się wiele wieków temu podczas różnego rodzaju zgromadzeń, których uczestnicy mogli wypowiadać w ważnych dla siebie sprawach i wywierać wpływ na podjęcie konkretnych postanowień.
rozwiń zwiń