Henryk Walezy. "Książę Sodomy" na polskim tronie

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2018 17:37
- Na jego temat panowało i panuje wiele stereotypów. Nie był wcale homoseksualistą, tylko tranwestytą. Minioni to nie byli jego kochankowie, tylko ochroniarze. W XVI wieku za każdym rogiem czyhał sztylet, o czym zresztą w końcu sam się przekonał - mówił o pierwszym polskim królu elekcyjnym prof. zw. dr hab. nauk humanistycznych Maciej Serwański.
Audio
  • Henryk Walezy - kontrowersyjny pierwszy polski król wybrany drogą elekcji (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Henryk Walezy (Henryk III, ostatni władca Francji z dynastii Walezjuszów)
Henryk Walezy (Henryk III, ostatni władca Francji z dynastii Walezjuszów)Foto: aureliefrance/Shutterstock.com

Matejko-chrobry_at_Kiev_(Kijow) 1200 wiki.jpg
Polska potęga. Dzieło miecza czy kultury?

Francuzi mówili o nim "książę Sodomy". On przebierał się w kobiece suknie i udawał kogoś innego niż był. Rodzeństwo go nienawidziło. Katarzyna Medycejska marzyła o koronie dla ukochanego syna, jakiejkolwiek - choćby polskiej.

23-letni Henryk Walezy po przybyciu na Wawel nie dotrzymał przyjętych zobowiązań warunkujących objęcie tronu: nie chciał ożenić się z Anną Jagiellonką, nie zaprzysiągł w katedrze podczas koronacji artykułów henrykowskich - poza jednym: pokojem wyznaniowym.

Adam Zamoyski 1200.jpg
Rewolucja Francuska jako dżihad

Może gdyby nie zdecydował się na haniebną ucieczkę z Polski, aby po śmierci brata Karola IX objąć tron Francji, nie zostałby podczas religijnej "wojny trzech Henryków" - już jako król Henryk III - zadźgany na sedesie przez fanatycznego mnicha (bo 12 maja 1588 r. zawsze katolicki Paryż zbuntował się przeciwko swojemu królowi…).

Kto jeszcze był kandydatem do polskiego tronu podczas sejmu elekcyjnego w 1573 roku? Jaka była różnica wieku między Henrykiem Walezym a Anną Jagiellonką? Dlaczego do końca życia uważał on polską koronę za swoją własność? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego 

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Goście: prof. zw. dr hab. nauk humanistycznych Maciej Serwański (Instytut Historii UAM w Poznaniu), prof. dr hab. Mirosław Nagielski (Instytut Historyczny UW), prof. nauk humanistycznych Edward Opaliński (Instytut Historii Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach)

Data emisji: 12.05.2018

Godzina emisji: 16.00

jp/bch/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polski parlamentaryzm. Jeden z najstarszych w Europie

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2016 17:00
Wszystko zaczęło się wiele wieków temu podczas różnego rodzaju zgromadzeń, których uczestnicy mogli wypowiadać w ważnych dla siebie sprawach i wywierać wpływ na podjęcie konkretnych postanowień.
rozwiń zwiń