Polskie Radio
Section05
parlament w Polsce

Brutalizacja debaty politycznej. "Politycy nie wyciągają wniosków"

O brutalizacji języka polityki mówi się już od dłuższego czasu. Na "upadek dobrych obyczajów" w polskim parlamencie zwracają uwagę wszystkie opcje, obwiniając oczywiście swoich przeciwników. Jaki język wybrzmiewa w przestrzeni publicznej? Co mówią ci, których słuchamy i wybieramy, aby nami przewodzili? Na ile ich słowa mają wpływ na nasza codzienność? Czy słowa "zasiane" przez decydentów dewastują rzeczywistość?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo język polski agresja Michał Nogaś Trójka Klub Trójki Renata Grochal Katarzyna Kłosińska Tomasz Rawski

Kto otrzyma misję utworzenia rządu? "Najprawdopodobniej będzie to obóz Zjednoczonej Prawicy"

W Pałacu Prezydenckim odbyły się pierwsze dwa z pięciu zaplanowanych spotkań konsultacyjnych głowy państwa z przedstawicielami komitetów wyborczych. Po rozmowach z przedstawicielami wszystkich ugrupowań Andrzej Duda zadecyduje, komu powierzyć misję utworzenia rządu. – Najprawdopodobniej jako pierwszy misję utworzenia rządu dostanie obóz Zjednoczonej Prawicy – ocenia prof. Henryk Domański, socjolog Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Dariusz Wieczorkowski Rząd RP rząd Henryk Domański

NGO'sy atakowały rząd, a pieniądze płynęły zza granicy. Polityk Suwerennej Polski alarmuje i pokazuje dane

Poseł elekt Suwerennej Polski, Dariusz Matecki, w mediach społecznościowych zwrócił uwagę na finansowanie NGO’sów, które prowadziły różnego rodzaju antyrządowe kampanie zniechęcające do głosowania na Zjednoczoną Prawicę i Konfederację. Ukazuje też ich międzynarodowe powiązania. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA ngo polityka kampania wyborcza wybory w Polsce wybory 2023

Nowe twarze w Sejmie. Trener narciarstwa, popularyzator historii, prezydent miasta

Państwowa Komisja Wyborcza podała już pełne dane ze 100 proc. komisji wyborczych. Wynika z nich, że zwycięzcą wyborów parlamentarnych do Sejmu zostało Prawo i Sprawiedliwość. Na drugim miejscu jest Koalicja Obywatelska, za nią zaś Trzecia Droga. W Sejmie, w którym znajdą się również przedstawiciele Lewicy i Konfederacji - pojawią się nowe twarze.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Sejm Prawo i Sprawiedliwość zjednoczona prawica koalicja obywatelska Nowa Lewica Konfederacja wybory 2023