X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Emil Fieldorf: honor nie pozwalał mu prosić o łaskę Bieruta

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2013 19:00
Składania takich próśb zabronił także rodzinie. Na pytanie prokuratora o ostatnie życzenie przed śmiercią, poprosił tylko o przekazanie informacji o wykonanym wyroku żonie i córkom. W "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" wspominaliśmy postać słynnego dowódcy Armii Krajowej.
Audio
  • Emil Fieldorf: honor nie pozwalał mu prosić o łaskę Bieruta
Gen. August Emil Fieldorf Nil (1895 - 1953), szef Kedywu Komendy Głównej AK.
Gen. August Emil Fieldorf "Nil" (1895 - 1953), szef Kedywu Komendy Głównej AK. Foto: Wikipedia Commons/domena publ.

Mimo stanowczej postawy Augusta Emila Fieldorfa z prośbą o łaskę dla niego, do ówczesnego przewodniczącego Rady Państwa, Bolesława Bieruta, zwróciła się żona generała, Janina. Jednak Fieldorf odmówił podpisania tego podania. – On po prostu nie czuł się winny. Zarzuty były szkalujące - opowiadał w Dwójce Leszek Zachuta, mąż bratanicy słynnego przywódcy podziemia.

24 lutego 1953 r. tuż po 15.00 generał August Emil Fieldorf, pseudonim: Nil, został powieszony w więzieniu na Mokotowie. Nocą grabarze pochowali go w nieznanym miejscu.

>>Czytaj więcej o żołnierzach wyklętych

W roku 1989 roku Leszkowi Zachucie udało się uzyskać z archiwum Centralnego Zarządu Zakładów Karnych zgodę na wgląd w akta więzienne generała. Wśród nich znalazł się protokół z wykonania wyroku. W ten sposób rodzinie generała Fieldorfa udało się poznać nazwiska osób biorących udział w egzekucji. Wśród nich pojawiło się nazwisko prokuratora Witolda Gatnera.

- Zimą roku 1990 pojechałem do Warszawy, gdzie spotkałem się z panem Gatnerem w jego miejscu pracy - wspominał w Dwójce Leszek Zachuta. - Był radcą prawnym jednej z warszawskich firm. Pogodna twarz pewnego siebie człowieka zaczęła się zmieniać w miarę jak mu zacząłem przedstawiać cel wizyty.

Na temat losów generała "Nila" w "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" rozmawialiśmy także z dr Waldemarem Grabowskim, dr Leszkiem Rysakiem oraz pieśniarzem Pawłem Piekarczykiem.

Audycję poprowadziła Hanna Maria Giza.

''

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Romuald Traugutt, czyli dyktator z misją

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2018 06:09
– Łączył ogromną religijność z poświęceniem dla ojczyzny. Taki obraz przywódcy powstania styczniowego przekazywali wszyscy jego współpracownicy – mówił historyk, prof. Andrzej Szwarc. 155 lat temu Romuald Traugutt objął urząd dyktatora Powstania Styczniowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bohaterowie z czasów II RP pilnie poszukiwani

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2013 19:30
Muzeum Historii Polski poszukuje bohaterów z czasów II Rzeczpospolitej. Muzeum, w ramach konkursu "Mistrz i uczeń - wychowanie w II RP", chce zachęcić do poszukiwania osoby, która swoją postawą przyczyniła się do kształtowania pozytywnych postaw i do wychowania młodego człowieka.
rozwiń zwiń