Emil Fieldorf: honor nie pozwalał mu prosić o łaskę Bieruta

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2013 19:00
Składania takich próśb zabronił także rodzinie. Na pytanie prokuratora o ostatnie życzenie przed śmiercią, poprosił tylko o przekazanie informacji o wykonanym wyroku żonie i córkom. W "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" wspominaliśmy postać słynnego dowódcy Armii Krajowej.
Audio
  • Emil Fieldorf: honor nie pozwalał mu prosić o łaskę Bieruta
Gen. August Emil Fieldorf Nil (1895 - 1953), szef Kedywu Komendy Głównej AK.
Gen. August Emil Fieldorf "Nil" (1895 - 1953), szef Kedywu Komendy Głównej AK. Foto: Wikipedia Commons/domena publ.

Mimo stanowczej postawy Augusta Emila Fieldorfa z prośbą o łaskę dla niego, do ówczesnego przewodniczącego Rady Państwa, Bolesława Bieruta, zwróciła się żona generała, Janina. Jednak Fieldorf odmówił podpisania tego podania. – On po prostu nie czuł się winny. Zarzuty były szkalujące - opowiadał w Dwójce Leszek Zachuta, mąż bratanicy słynnego przywódcy podziemia.

24 lutego 1953 r. tuż po 15.00 generał August Emil Fieldorf, pseudonim: Nil, został powieszony w więzieniu na Mokotowie. Nocą grabarze pochowali go w nieznanym miejscu.

>>Czytaj więcej o żołnierzach wyklętych

W roku 1989 roku Leszkowi Zachucie udało się uzyskać z archiwum Centralnego Zarządu Zakładów Karnych zgodę na wgląd w akta więzienne generała. Wśród nich znalazł się protokół z wykonania wyroku. W ten sposób rodzinie generała Fieldorfa udało się poznać nazwiska osób biorących udział w egzekucji. Wśród nich pojawiło się nazwisko prokuratora Witolda Gatnera.

- Zimą roku 1990 pojechałem do Warszawy, gdzie spotkałem się z panem Gatnerem w jego miejscu pracy - wspominał w Dwójce Leszek Zachuta. - Był radcą prawnym jednej z warszawskich firm. Pogodna twarz pewnego siebie człowieka zaczęła się zmieniać w miarę jak mu zacząłem przedstawiać cel wizyty.

Na temat losów generała "Nila" w "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" rozmawialiśmy także z dr Waldemarem Grabowskim, dr Leszkiem Rysakiem oraz pieśniarzem Pawłem Piekarczykiem.

Audycję poprowadziła Hanna Maria Giza.

''

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Romuald Traugutt. Dyktator z misją

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2020 05:30
– Łączył ogromną religijność z poświęceniem dla ojczyzny. Taki obraz przywódcy powstania styczniowego przekazywali wszyscy jego współpracownicy – mówił historyk, prof. Andrzej Szwarc. 156 lat temu Romuald Traugutt objął urząd dyktatora Powstania Styczniowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bohaterowie z czasów II RP pilnie poszukiwani

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2013 19:30
Muzeum Historii Polski poszukuje bohaterów z czasów II Rzeczpospolitej. Muzeum, w ramach konkursu "Mistrz i uczeń - wychowanie w II RP", chce zachęcić do poszukiwania osoby, która swoją postawą przyczyniła się do kształtowania pozytywnych postaw i do wychowania młodego człowieka.
rozwiń zwiń