Emil Fieldorf: honor nie pozwalał mu prosić o łaskę Bieruta

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2013 19:00
Składania takich próśb zabronił także rodzinie. Na pytanie prokuratora o ostatnie życzenie przed śmiercią, poprosił tylko o przekazanie informacji o wykonanym wyroku żonie i córkom. W "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" wspominaliśmy postać słynnego dowódcy Armii Krajowej.
Audio
  • Emil Fieldorf: honor nie pozwalał mu prosić o łaskę Bieruta
Gen. August Emil Fieldorf Nil (1895 - 1953), szef Kedywu Komendy Głównej AK.
Gen. August Emil Fieldorf "Nil" (1895 - 1953), szef Kedywu Komendy Głównej AK. Foto: Wikipedia Commons/domena publ.

Mimo stanowczej postawy Augusta Emila Fieldorfa z prośbą o łaskę dla niego, do ówczesnego przewodniczącego Rady Państwa, Bolesława Bieruta, zwróciła się żona generała, Janina. Jednak Fieldorf odmówił podpisania tego podania. – On po prostu nie czuł się winny. Zarzuty były szkalujące - opowiadał w Dwójce Leszek Zachuta, mąż bratanicy słynnego przywódcy podziemia.

24 lutego 1953 r. tuż po 15.00 generał August Emil Fieldorf, pseudonim: Nil, został powieszony w więzieniu na Mokotowie. Nocą grabarze pochowali go w nieznanym miejscu.

>>Czytaj więcej o żołnierzach wyklętych

W roku 1989 roku Leszkowi Zachucie udało się uzyskać z archiwum Centralnego Zarządu Zakładów Karnych zgodę na wgląd w akta więzienne generała. Wśród nich znalazł się protokół z wykonania wyroku. W ten sposób rodzinie generała Fieldorfa udało się poznać nazwiska osób biorących udział w egzekucji. Wśród nich pojawiło się nazwisko prokuratora Witolda Gatnera.

- Zimą roku 1990 pojechałem do Warszawy, gdzie spotkałem się z panem Gatnerem w jego miejscu pracy - wspominał w Dwójce Leszek Zachuta. - Był radcą prawnym jednej z warszawskich firm. Pogodna twarz pewnego siebie człowieka zaczęła się zmieniać w miarę jak mu zacząłem przedstawiać cel wizyty.

Na temat losów generała "Nila" w "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" rozmawialiśmy także z dr Waldemarem Grabowskim, dr Leszkiem Rysakiem oraz pieśniarzem Pawłem Piekarczykiem.

Audycję poprowadziła Hanna Maria Giza.

''

Czytaj także

Romuald Traugutt. Dyktator z misją

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2021 05:30
– Łączył ogromną religijność z poświęceniem dla ojczyzny. Taki obraz przywódcy powstania styczniowego przekazywali wszyscy jego współpracownicy – mówił historyk, prof. Andrzej Szwarc. 195 lat temu przyszedł na świat Romuald Traugutt.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bohaterowie z czasów II RP pilnie poszukiwani

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2013 19:30
Muzeum Historii Polski poszukuje bohaterów z czasów II Rzeczpospolitej. Muzeum, w ramach konkursu "Mistrz i uczeń - wychowanie w II RP", chce zachęcić do poszukiwania osoby, która swoją postawą przyczyniła się do kształtowania pozytywnych postaw i do wychowania młodego człowieka.
rozwiń zwiń