"Nie tak wyobrażaliśmy sobie życie w XIII wieku"

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2013 13:33
Paryż w XIII wieku to jedna z największych metropolii tego czasu. To miasto, którego dzisiaj już nie ma. Ten Paryż, z labiryntem uliczek, które zniknęły na korzyść szerokich bulwarów, możemy odkryć w powieści Jeanne Bourin "Sekrety kobiet złotnika”. O mieście i książce rozmawialiśmy w "Klubie Ciekawych Wszystkiego".
Audio
  • Rozmowa z prof. Wojciechem Fałkowskim o średniowiecznym Paryżu (Dwójka/ Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego)
Widok na stolicę Francji
Widok na stolicę FrancjiFoto: sxc.hu/public domain

- Ta opowieść ma dwóch bohaterów – rodzinę złotnika Szczepana Brunela i właśnie Paryż - mówił na antenie profesor Wojciech Fałkowski.
Autorka książki wprowadza nas do świata mieszczan i zależności wiążących ich z radą miejską oraz dworem. W audycji "Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego" profesor Fałkowsk odkrywał niuanse i konteksty, na tle których jest sportretowana rodzina Brunel.
- W tym świecie nie było konwenansów, a protokół zachowań restrykcyjnie przestrzeganych był bardzo niewielki albo w ogóle go nie było - tłumaczył gość Hanny Marii Gizy. Dlatego wszelkiego rodzaju zachowania średniowiecznych mieszczan były bardzo żywiołowe i kolorowe, a uczucia wyrażane niesłychanie wyraziście. W każdym sensie - i dobrym i złym.
W tej średniowiecznej rzeczywistości bardzo ważna i mocna była rodzina, ze swoimi rytuałami, ceremoniami i hierarchiami wartości.
Czytelników zaskoczyć może status kobiet, bo choć, jak zauważa profesor Fałkowski, autorka książki trochę dodaje do ówczesnego poziomu równouprawnienia kobiet, to jednak ich rola nie sprowadzała się do rodzenia dzieci, gotowania i chodzenia do kościoła. - One posiadały prawo do edukacji i dostęp do wykształcenia na poziomie przeduniwersyteckim - opowiadał
Uniwersytety jednak, jak podkreśla profesor, były zarezerwowane dla mężczyzn, tych, którzy służą Bogu i "swoje wiedzą".
Powieść, która zainspirowała rozmowę o Paryżu, zrywa z tradycyjnym widzeniem średniowiecza. Czytelnik będzie zaskoczony, bo "nie tak nauczono nas wyobrażać sobie życie w XIII wieku" powiedziała Hanna Maria Giza, na początku audycji "Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego".

jl

Zobacz więcej na temat: literatura Paryż
Czytaj także

Prześwietlono "Sąd Ostateczny" Memlinga. "Piekło było bardziej dramatyczne"

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2013 20:00
Jeden z najcenniejszych i najbardziej tajemniczych obrazów w polskich zbiorach został poddany gruntownej analizie. Skanowanie w podczerwieni przyniosło fascynujące odkrycia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy Galileusz zdradził Kopernika?

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2013 19:00
- Naukowcy tamtych czasów często dedykowali swoje prace różnym papieżom, żeby zabezpieczyć się przed ewentualnymi konsekwencjami swoich badań - mówił w Dwójce prof. Paweł Kras, uczestnik dyskusji na temat kontekstów kościelnego procesu Galileusza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nawet Sowieci chcieli zjednoczenia Niemiec. Dlaczego doszło do powstania?

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2013 19:00
Propaganda Stasi wmawiała, że to "faszystowska prowokacja”, że przywódcy to "starzy naziści”. O powstaniu w NRD rozmawialiśmy w Dwójce z dyplomatami i historykami z Polski oraz z Niemiec.
rozwiń zwiń