REKLAMA

Wenecję zwiedzaj tylko z komisarzem Brunettim!

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2015 19:00
W słynnym włoskim mieście organizuje się już wycieczki śladami bohatera Donny Leon. Wystarczy chyba jednak zabrać ze sobą jedną z jej powieści detektywistycznych. Co jeszcze będziemy czytać w te wakacje?
Audio
  • Rozmowa o książkach, które warto ze sobą zabrać na wakacje (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
A Ty? Jakie książki zabierzesz ze sobą na wakację?
A Ty? Jakie książki zabierzesz ze sobą na wakację?Foto: Grzegorz Śledź/PR2

- Donna Leon, choć jest Amerykanką, mieszka w Wenecji od dwudziestu lat i naprawdę zaprasza swoich czytelników w rzadko uczęszczane, a niezwykle fascynujące zakątki tego pięknego miasta - podkreślił tłumacz Jan Elbanowski.

Ci, którzy zostaną w Warszawie, powinni natomiast sięgnąć po "Czucie i wiarę, czyli warszawskie duchy". W pewnym sensie to również powieść detektywistyczna, ale z silnym pierwiastkiem "spirytystycznym". Autorka Małgorzata Karolina Piekarska przekazuje bowiem czytelnikom - za pośrednictwem gości z zaświatów - niezwykłe anegdoty z historii Warszawy. Okazuje się na przykład, że księże Czartoryski - umierając - nie przerwał partii wista z nuncjuszem papieskim, a ten uczynił znak krzyża, nie wypuszczają nawet kart z rąk.

Z kolei od sinolożki doktor Małgorzaty Religi dowiedzieliśmy się, dlaczego Chińczycy zamiast pozdrowienia "jak się masz?" pytają: "czy już jadłeś?".

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Goście: doktor Małgorzata Religa (sinolog), Małgorzata Karolina Piekarska (autorka m.in. książki "Czucie i wiara, czyli warszwskie duchy"), Dorota Koman (poetka), Małgorzata Czyńska (historyk sztuki, autorka m.in. książki "Kobro. Skok w przestrzeń"), Leszek Bugajski (krytyk literacki), Jan Elbanowski (socjologi i tłumacz)

Data emisji: 27.06.2015

Godzina emisji: 16.00

mm

Czytaj także

Wakacyjny niezbędnik: lektura na lato i Berlin nieodkryty

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 17:00
Są tacy, którzy twierdzą, że stolica naszych zachodnich sąsiadów to najbardziej klimatyczne miejsce na świecie. Zapraszamy Was na wycieczkę do Berlina śladem tamtejszych galerii i muzeów. Nie spać - zwiedzać!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wakacyjny savoir-vivre. Sprawdź, czego ci nie wolno!

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2015 16:06
Filip Chajzer opowie o tym, czego nie wolno robić na wakacjach, o zasadach obowiązujących na plaży, o wpadkach i wypadkach wakacyjnych.
rozwiń zwiń