Dr hab. Grzegorz Myśliwski: warto się zastanowić, czy historia musiała się tak potoczyć

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2019 17:14
- Wydaje mi się, że jest to niezbywalny składnik refleksji historycznej i interpretacji historii. Takie pytania warto sobie zadać zawsze, nawet jeśli nie zawsze się o tym napisze - mówił w Dwójce Grzegorz Myśliwski z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
  • Sny o potędze. Alternatywne historie Rzeczpospolitej (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Warszawska inscenizacja bitwy pod Kłuszynem (zdjęcie ilustracyjne)
Warszawska inscenizacja bitwy pod Kłuszynem (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock/PLRANG ART

Nasze "tu i teraz" jest sumą wyborów i zdarzeń sprzed lat. Warto zastanowić się, jak wyglądałoby polskie "dziś", gdyby wydarzenia z przeszłości przybrały inny bieg. 

Jak potoczyłyby się losy Polski, gdyby Bolesław Krzywousty swoim testamentem nie rozbił jej na dzielnice i gdyby jego wnuk, książę Konrad Mazowiecki nie sprowadził Krzyżaków? Jakim bylibyśmy krajem, gdyby na wawelskim tronie zasiadł Piast, książę mazowiecki Zimowit IV albo arcyksiążę Wilhelm Habsburg, zamiast litewskiego księcia, poganina Jogaiły? Czy moglibyśmy uniknąć rozbiorów nie uchwalając Konstytucji 3 maja?

Jaka byłaby nasza współczesność, gdyby zwrotnice dziejów ustawiono inaczej? Czyli jaka byłaby alternatywna historia Polski, która z powodu takich, a nie innych decyzji i okoliczności – nigdy nie stała się polityczną rzeczywistością, choć była realnym jej wariantem? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadziła: Hanna Maria Giza

Goście: prof. dr hab. Andrzej Chwalba (historyk, eseista, Zakład Antropologii Historycznej UJ, autor książki "Zwrotnice dziejów"), dr hab. Grzegorz Myśliwski (historyk, mediewista, Instytut Historyczny UW)

Data emisji: 5.01.2019

Godzina emisji: 16.00

pg

Czytaj także

Rozejm w Dywilinie. Rzeczpospolita największa w swoich dziejach

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2023 05:40
Na mocy podpisanego 11 grudnia 1618 roku rozejmu państwo polsko-litewskie osiągnęło największe w swoich dziejach terytorium. Zygmunt III Waza stał się królem kraju, którego powierzchnia wynosiła blisko milion kilometrów kwadratowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Thietmar. Czy niemiecki kronikarz był wrogiem Słowian?

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2018 15:00
To on dokładnie zrelacjonował Zjazd Gnieźnieński i przebieg wojen cesarza Henryka II z Bolesławem Chrobrym. Czy robił to jednak obiektywnie? - Wymagamy od niego, by realizował racje stanu Piastów. Nie oczekujmy tego - podkreślał prof. Jacek Banaszkiewicz w Dwójkowej dyskusji o Thietmarze.
rozwiń zwiń