X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wenecka laguna mistrza Carpaccio

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2014 15:00
Bohaterem audycji "Jest taki obraz" był Vittore Carpaccio, malarz włoski, jeden z głównych mistrzów szkoły weneckiej. Był twórcą przede wszystkim obrazów religijnych, w programie opowiadaliśmy jednak o jego dwóch świeckich malowidłach.
Audio
  • Wenecka laguna mistrza Carpaccio (Jest taki obraz/Dwójka)
Fragment obrazu Polowanie na lagunie Vittore Carpaccia
Fragment obrazu "Polowanie na lagunie" Vittore CarpacciaFoto: Wikimedia/CC

"Polowanie
"Polowanie w lagunie"

"Dwie
"Dwie weneckie damy"

Vittore Carpaccio (ok. 1465-1526) w swoje dzieła religijne wplatał sceny z życia codziennego piętnastowiecznej Wenecji, akcję swoich obrazów osadzał we współczesnych wnętrzach (np. 9 obrazów o św. Urszuli, cykle z życia św. Hieronima, św. Jerzego i św. Szczepana, "Pożegnanie posłów"). Carpaccio tworzył obrazy ołtarzowe; współpracował z G. Bellinim przy dekoracji Pałacu Dożów.

Wyjątek w jego twórczości stanowi niezwykły obraz o tematyce świeckiej - "Dwie weneckie damy" - oraz "Polowanie na lagunie", które jest odciętą częścią "Weneckich dam" (stanowi górny fragment dzieła). Wiadomo też, że pierwotnie obrazy te stanowiły jedno z dwóch skrzydeł większego malowidła. Po drugim skrzydle jednak ślad zaginął.

***

Z malarzem związana jest kulinarna ciekawostka. W 1950 r. Giuseppe Cipriani podczas wielkiej wystawy dzieł Carpaccia w Wenecji nazwał na jego cześć stworzone przez siebie nowe danie kuchni włoskiej - "carpaccio". Miało mu ono przypominać kolorystycznie obrazy mistrza.

***

Do wysłuchania nagrania audycji "Jest taki obraz" zaprasza Michał Montowski.

mc/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kim jest kobieta z lustrem?

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2013 16:45
Obraz włoskiego malarza Giovanniego Belliniego funkcjonuje pod różnymi tytułami: "Toaleta młodej kobiety", "Czesząca się dama", "Toaleta Wenus", "Kobieta z lustrem". Czy Bellini namalował Wenus, czy alegorię próżności?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Wróblewski i surrealistyczna egzekucja

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2013 12:00
Audycję "Jest taki obraz" poświęciliśmy dziełu Andrzeja Wróblewskiego pt. "Rozstrzelanie VIII (surrealistyczne)", jednemu z najbardziej znanych obrazów malarza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trzej Królowie podróżują po Europie

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2014 10:00
- Historia "Pokłonu Trzech Króli" pokazuje, jak bardzo obraz ten był ceniony, i to przez długi czas po jego powstaniu - mówiła w Dwójce dr Grażyna Bastek o niezwykłych losach dzieła Jana Gossaerta, czołowego reprezentanta italianizmu w malarstwie niderlandzkim XVI wieku.
rozwiń zwiń