"Kobieta z brodą" na płótnie Ribery

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2016 14:00
W audycji rozmawialiśmy o portrecie Magdaleny Ventury - żony i matki, która w wieku 37 lat zaczęła przechodzić dziwne zmiany.
Audio
  • "Kobieta z brodą" na płótnie Ribery (Jest taki obraz/Dwójka)
Portret niezwykłej kobiety  wisi dziś w pałacu książąt Lerma w Toledo
Portret niezwykłej kobiety wisi dziś w pałacu książąt Lerma w ToledoFoto: Museo Fundación Lerma/domena publiczna

Włosy na jej głowie przerzedziły się, nad czołem powstały zakola, głos obniżył się, a na twarzy pojawił się obfity zarost, wąsy i broda. Magdalena wzbudzała jako "dziwny cud natury" zainteresowanie, a nawet sensację, bywała obiektem kpin. Wieści o Magdalenie dotarły do wicekróla Neapolu księcia Ferdynanda II Alcala. Rozkazał sprowadzić ten "dziw natury" na swój dwór i zlecił namalowanie portretu Josemu Riberze, uznanemu, hiszpańskiemu artyście mieszkającemu we Włoszech, zwanemu "Lo Spagnoletto" - "maleńki Hiszpan" - ze względu na niewielki wzrost. Było to w roku 1631. Ribera namalował portret znakomity pod względem malarskim i - jako portret psychologiczny- niezwykle przejmujący.

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek (historyk sztuki)

Data emisji: 6.11.2016

Godzina emisji: 10.15

mz

Czytaj także

Przerwany koncert na obrazie Tycjana

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2016 15:40
- Według jednej z interpretacji duchowny kładzie rękę na ramieniu grającego mężczyzny, by wezwać go do samodyscypliny - tajemnice obrazu pt. "Koncert" przybliżała w Dwójce dr Grażyna Bastek.
rozwiń zwiń