Polskie Radio
Section05
Tycjan

Sztuka ze Lwowa i tajemniczy obraz Tycjana - wyjątkowe wystawy Zamku Królewskiego w Warszawie

- To ekspozycja dzieł kolekcji stworzonej przez inteligencję i arystokrację Lwowa XIX wieku. Nad wystawą pięknego malarstwa unosi się legenda tego miasta. Utkana ze wspomnień, faktów historycznych, skojarzeń. Legenda tej metropolii wyrosła na handlu, na łączeniu kultur, religii, różnych nacji. Każda z tych nacji wniosła coś do miejskiego kolorytu Lwowa - mówił w Dwójce prof. Wojciech Fałkowski.
Zobacz więcej na temat:  Zamek Królewski wystawa Wojciech Fałkowski Jakub Jamrozek Dwójka malarstwo Lwów

Niezwykła wystawa na Zamku Królewskim na Wawelu

Na Zamku Królewskim w Krakowie można oglądać specjalną wystawę arcydzieł Tycjana, Brueghela, Bordona oraz innych skarbów sztuki, które ostatnio wzbogaciły wawelskie zbiory. Eksponaty będą dostępne przez niespełna miesiąc, do 11 czerwca, w czasowych miejscach ekspozycji. Później znajdą swoje stałe miejsce w Prywatnych Apartamentach Królewskich oraz Reprezentacyjnych Komnatach Królewskich.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA malarstwo muzeum Wawel Kraków Tomasz Miara Trójka

"Miłość ziemska i niebiańska" według Tycjana

W 1514 roku Nicolo Aurelio, sekretarz weneckiej Rady Dziesięciu, ożenił się z Laurą Bagarotto, zamożną wdową z Padwy. Obraz powstał najpewniej z okazji tych zaślubin, nie jest to jednak konwencjonalny portret małżeński. Nie ukazuje wizerunku panny młodej, chociaż jedna z przedstawionych na obrazie kobiet ubrana jest w strojny wenecki strój ślubny.
Zobacz więcej na temat:  Michał Montowski Dwójka malarstwo Grażyna Bastek SZTUKA