Przerwany koncert na obrazie Tycjana

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2016 15:40
- Według jednej z interpretacji duchowny kładzie rękę na ramieniu grającego mężczyzny, by wezwać go do samodyscypliny - tajemnice obrazu pt. "Koncert" przybliżała w Dwójce dr Grażyna Bastek.
Audio
  • Dr Grażyna Bastek opowiada o obrazie Tycjana pt "Koncert" (Jest taki obraz/Dwójka)
Fragment obrazu Koncert Tycjana
Fragment obrazu "Koncert" TycjanaFoto: Wikipedia/domena publiczna

O dziele Tycjana nie wiemy zbyt wiele. W pewny momencie pojawiła się hipoteza, iż przedstawia on Jana Kalwina, Marcina Lutra i żonę Lutra, ale przypuszczenia tego zdaniem dr Grażyny Bastek nie da się obronić. - Wiemy za to, że jest w tym obrazie muzyka, choć nie mamy informacji na jej temat. Nie ma tu motywu nut, odniesienia do tytułu utworu, ani żadnej innej aluzji - zauważała.

Ciekawe informacje przyniosło zdjęcie rentgenowskie obrazu. Dzięki niemu wiemy, co w pierwotnym zamyśle Tycjana robił na obrazie młodzieniec w kapeluszu.

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek (historyk sztuki)

Data emisji: 23.10.2016

Godzina emisji: 10.15

bch

Czytaj także

"Nikt nie widzi demonów". Świat wg Boscha

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2016 11:05
- Najciekawsze jest to, że przedstawiony w centralnej części tryptyku tytułowy wóz z sianem ciągnięty jest w stronę piekła - podkreślała Grażyna Bastek, opowiadając o znaczeniu jednego z ostatnich dzieł Hieronima Boscha.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kim jest mężczyzna z obrazu Jana van Eycka?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2016 12:00
- Kto wie, czy próba związania wizerunku mężczyzny z van Eyckiem nie jest romantyczną potrzebą duszy ludzkiej, żeby wiedzieć, na kogo się patrzy - mówiła o "Portrecie mężczyzny w czerwonym turbanie" dr Grażyna Bastek.
rozwiń zwiń