Futra, brokat i iluzja. Kunszt Petrusa Christusa

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2018 15:20
- Malarz ten uznawany jest za wielkiego następcę Jana van Eycka. Widać to w jego sztuce iluzji i mistrzowskiej technice olejnej – opowiadała w Dwójce historyk sztuki dr Grażyna Bastek.
Audio
  • "Złotnik w warsztacie". Kogo przedstawia ten obraz? (Jest taki obraz/Dwójka)
Petrus Christus Złotnik w warsztacie (fragment obrazu)
Petrus Christus "Złotnik w warsztacie" (fragment obrazu)Foto: Wikipedia/domena publiczna

Przykładem niezwykłego talentu Petrusa Christusa jest m.in jego słynny obraz pt. "Złotnik w warsztacie".

- Należy zwrócić uwagę, że wszystkie przedmioty na tym płótnie lśnią. Refleksy światła i świata odbijają się zarówno w metalach, szkle, jak i lustrze. Kunszt widać także na przykładzie tkanin – każdy element, taki jak futro, brokat, tiul, aksamit, drewno czy złoto ma właściwą sobie fakturę – opowiadała dr Grażyna Bastek, która podkreśliła, że równie fascynujące jak talent malarza, jest także jego życie.

- To tajemnicza postać. Nie tylko nie wiemy, u kogo Petrus Christus się uczył i skąd przybył do Brugii. Trudno również trudno nam określić, czy miał duży warsztat, czy też raczej pracowal wyłącznie na specjalne, elitarne zamówienia – dodała historyk sztuki.

Ile postaci przedstawionych jest na obrazie "Złotnik w warsztacie", kogo może przedstawiać to płótno i co symbolizuje widoczne na nim lustro? O tym m.in. w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadzi: Michał Montowski

Goście: dr Grażyna Bastek (historyk sztuki)

Data emisji: 07.01.2018

Godzina emisji: 11.00

mz/bch

Czytaj także

Tajemnica odbicia "Czytającej list" Vermeera

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2015 12:39
- Dziewczyna jest zwrócona do widza profilem, czyta kartkę. Tymczasem w szybie okiennej odbija się en face. Czyżby mistrz się pomylił - pytała w Dwójce dr Grażyna Bastek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kim jest mężczyzna z obrazu Jana van Eycka?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2016 12:00
- Kto wie, czy próba związania wizerunku mężczyzny z van Eyckiem nie jest romantyczną potrzebą duszy ludzkiej, żeby wiedzieć, na kogo się patrzy - mówiła o "Portrecie mężczyzny w czerwonym turbanie" dr Grażyna Bastek.
rozwiń zwiń