Kim jest mężczyzna z obrazu Jana van Eycka?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2016 12:00
- Kto wie, czy próba związania wizerunku mężczyzny z van Eyckiem nie jest romantyczną potrzebą duszy ludzkiej, żeby wiedzieć, na kogo się patrzy - mówiła o "Portrecie mężczyzny w czerwonym turbanie" dr Grażyna Bastek.
Audio
  • Kim jest mężczyzna z obrazu Jana van Eycka? (Jest taki obraz/Dwójka)
Obraz Mężczyzna w czerwonym turbanie Jana van Eycka powstał w 1433 roku
Obraz "Mężczyzna w czerwonym turbanie" Jana van Eycka powstał w 1433 rokuFoto: Wikipedia/domena publiczna

Malowidło to niektórzy nazywają autoportretem. Jednak dr Bastek wyjaśniała, iż nie da się tego jednoznacznie stwierdzić, gdyż nie wiemy jak Jan van Eyck wyglądał. - Wydaje się, że jego postać majaczy w lustrze na portrecie Arnolfinich. Jest też przypuszczenie, że van Eyck odbija się w tarczy św. Jerzego w obrazie przedstawiającym kanonika van der Paele klęczącego u tronu Madonny, ale to też byłby tylko majak.

Historyczka sztuki dodawała, że czerwony zawój na głowie mężczyzny nie jest turbanem, a równie ciekawa jak jego uroda, są napisy znajdujące się na ramie dzieła. - to może być zabawa van Eycka z antycznymi anegdotami.

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek (historyk sztuki)

Data emisji: 9.10.2016

Godzina emisji: 10.15

bch/mz

Czytaj także

Tajemnice różańca na obrazie Zurbarána

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2016 15:14
- Dzieło to było jednym z kilkunastu obrazów, który zdobiły olbrzymi ołtarz w klasztorze, w Jerez de la Frontera - mówiła o płótnie "Madonna Różańcowa adorowana przez Kartuzów" dr Grażyna Bastek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nikt nie widzi demonów". Świat wg Boscha

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2016 11:05
- Najciekawsze jest to, że przedstawiony w centralnej części tryptyku tytułowy wóz z sianem ciągnięty jest w stronę piekła - podkreślała Grażyna Bastek, opowiadając o znaczeniu jednego z ostatnich dzieł Hieronima Boscha.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Holbein zagląda do grobu Chrystusa

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2016 15:00
W audycji "Jest taki obraz" Grażyna Bastek opowiedziała o "Chrystusie w grobie", jednym z najbardziej fascynujących dzieł Hansa Holbeina młodszego.
rozwiń zwiń