"Burza". Obraz, który rozpala wyobraźnię historyków

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2018 14:40
- Już w 1978 roku włoski badacz Salvatore Settis napisał książkę o interpretacjach "Burzy" Giorgione, i już wtedy zebrał ich kilkadziesiąt, a od tego czasu pojawiły się nowe - mówiła w Dwójce dr Grażyna Bastek.
Audio
  • Dr Grażyna Bastek o interpretacja obrazu "Burza" Giorgione (Jest taki obraz/Dwójka)
Giorgione Burza (fragment obrazu)
Giorgione "Burza" (fragment obrazu)Foto: Wikimedia Commons/Domena publiczna

Manet,_Edouard_-_Olympia_1200.jpg
"Olimpia". Akt, który wywołał skandal

Giorgione to jedna z najbardziej zagadkowych postaci w historii sztuki nie tylko dlatego, że niewiele o nim wiemy, lecz również z powodu tajemnicy, jaka otacza jego dzieła.

Autorstwo zachowanych dzieł jest podawane w wątpliwość. Treść wielu nie została do dzisiaj wyjaśniona. Wiele obrazów artysty to enigmatyczne favole i poesie (bajki i poematy), nieodgadnione w swej treści przedstawienia wprowadzające widza w sekretny świat zagubionego mitu.

Różnorodne i często wzajemnie się wykluczające interpretacje najsłynniejszych dzieł Giorgiona – "Burzy" (Muzeum Akademii w Wenecji) i "Trzech Filozofów" (Kunsthistorisches Museum, Wiedeń) można byłoby zebrać w potężnym tomie.


Giorgione "Burza" Fot.: Wikimedia Commons/domena publiczna Giorgione "Burza"                     Fot.: Wikimedia Commons/domena publiczna

Co przedstawia "Burza", jeden z najbardziej tajemniczych obrazów świata? Ilustruje mit Parysa, jest humanistyczną wizją narodzin cywilizacji, a może tylko pięknym i wyjątkowym w malarstwie przedstawieniem burzowego pejzażu? Interpretację dzieła dodatkowo komplikuje postać nagiej kobiety, która w pierwszej wersji obrazu znajdowała się w miejscu młodego mężczyzny. To intrygujące pentimenti ukazuje rentgenogram obrazu.

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek

Data emisji: 10.06.2018

Godzina emisji: 11.00

mko/bch

Czytaj także

"Portret Innocentego X" i jego interpretacje

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2018 16:27
Za najwybitniejsze dzieło malarskie wszech czasów Francis Bacon uznawał "Las Meninas" Diego Velázqueza, ale to nie temu obrazowi hiszpańskiego mistrza poświęcił kilka lat i liczne studia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Madonna pielgrzymów". Caravaggio na ołtarzach

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2018 16:19
W audycji opowiadaliśmy o jednym z najbardziej znanych ołtarzowych obrazów słynnego włoskiego malarza.
rozwiń zwiń