"Portret Innocentego X" i jego interpretacje

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2018 16:27
Za najwybitniejsze dzieło malarskie wszech czasów Francis Bacon uznawał "Las Meninas" Diego Velázqueza, ale to nie temu obrazowi hiszpańskiego mistrza poświęcił kilka lat i liczne studia.
Audio
  • "Portret Innocentego X" i jego interpretacje (Jest taki obraz/Dwójka)
Fragment obrazu Portret Innocentego X Diego Velzqueza
Fragment obrazu "Portret Innocentego X" Diego VelázquezaFoto: Wikipedia/domena publiczna

Obsesją malarza stał się "Portret Innocentego X". Bacon zaczął malować interpretacje papieskiego portretu w 1949 roku. W ciągu kilku następnych lat powstało ich bardzo wiele. Niektóre są zbliżone kompozycją do dzieła Velázqueza, niektóre ukazują tylko głowę lub popiersie papieża. Najbardziej znana wersja pochodzi z 1953 roku i należy do zbiorów Des Moines Art Center w USA. Papież siedzi na tronie, z rękami na poręczach, jednak nie patrzy zniecierpliwionym wzrokiem na widza, jak u Velázqueza, lecz przeraźliwie krzyczy.

Bacon namalował Innocentego X ze swobodą, jaką może dysponować współczesny malarz. Nie siedział przed nim prawdziwy papież, potrzebujący oficjalnego wizerunku do celów propagandowych. I nikt mu za ten portret nie obiecał zapłaty. Nie musiał zatem sprostać zasadom stosowności i godności, jakie obowiązywały przez stulecia w przedstawianiu najwyższego dostojnika Kościoła katolickiego. Papież Bacona sprawia wrażenie jakby siedział na krześle elektrycznym.

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadzi: Michał Montowski

Gość audycji: dr Grażyna Bastek

Data emisji: 15.04.2018

Godzina emisji: 11.00

Czytaj także

"Przedstawianie van Gogha jako Nikifora to nieporozumienie"

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2018 12:27
- Nic tu do niczego nie pasuje. Ani genialny warsztat, czyli bardzo wrażliwy i precyzyjny rysunek, ani poczucie barwy, od pewnego momentu ekspresjonistycznej, umownej, traktowanej abstrakcyjnie, ani wyobraźnia, która czerpała z wielu źródeł, m.in. ze sztuki japońskiej - mówił w Dwójce Łukasz Kossowski, historyk sztuki i poeta.
rozwiń zwiń