X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Pobożność i pycha w obrazie Jana van Eycka

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2019 21:12
W audycji "Jest  taki obraz" dr Grażyna Bastek opowiedziała o dziele "Madonna i kanclerz Nicolas Rolin" autorstwa piętnastowiecznego malarza niderlandzkiego.
Audio
  • Omówienie obrazu "Madonna i kanclerz Nicolas Rolin" Jana van Eycka (Jest taki obraz/Dwójka)
Madonna i kanclerz Nicolas Rolin
Madonna i kanclerz Nicolas RolinFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Bogaci mieszczanie burgundzcy, którzy osiągali wysokie dworskie stanowiska wiedli życie na wzór arystokratów, książąt i królów. Postacią znakomicie pokazującą związki pomiędzy dworem a miastem jest Nicolas Rolin (1376/1380-1462). Rolin zrobił oszałamiającą karierę. Był synem bogatego mieszczanina z Autun, studiował prawo, a od 1408 roku pełnił funkcję adwokata parlamentu paryskiego. Wkrótce jednak wstąpił na służbę u Jana bez Trwogi i był jego prawnym doradcą. Po śmierci Jana bez Trwogi, kolejny książę burgundzki Filip Dobry ustanowił go kanclerzem. Przełożonym całego systemu jurysdykcji w państwie Nicolas Rolin był od 1422 roku aż do śmierci, a zatem przez czterdzieści lat.  

Obraz przedstawiający Madonnę z Dzieciątkiem i samego kanclerza, w zamierzeniach Rolina mógł pełnić podwójną funkcję – ukazywać go jako wybitnego, równego książętom, mecenasa sztuki (wszak van Eyck był nadwornym malarzem księcia Burgundii), a jednocześnie stanowić obraz epitafijny i przyczynić się do zbawienia jego duszy. Obraz miał skrócić dni spędzone przez Nicolasa Rolina w czyśćcu, a poprzez składane przed nim modlitwy przyczynić się do jego Zbawienia.

W XV wieku katolicy prowadzili z Bogiem przewrotne negocjacje. Powszechnie wierzono, że dobre uczynki, pobożność i modlitwa zapewnią powodzenie w życiu wiecznym. Panowało przekonanie, że im więcej ufunduje się kościołów, kaplic, dzieł sztuki do wnętrz sakralnych, a nawet świec zapalanych do mszy, tym łatwiej będzie się zbawionym. Stąd tak wielka w owym czasie liczba donacji i aktów pobożności.

W obrazie van Eycka pobożność i szczodrobliwość kanclerza została już nagrodzona. Siedzący na kolanach Marii Chrystus unosi rękę i błogosławi pogrążonego w modlitwie dostojnika. W wizji ukazanej przez Jana van Eycka kanclerz Nicolas Rolin przebywa już w Królestwie Niebieskim.

Jan van Eyck, Madonna i kanclerz Nicolas Rolin, ok. 1435, deska, 65 x 62,3 cm, Paryż, Luwr

Madonna i kanclerz Nicolas Rolin Madonna i kanclerz Nicolas Rolin

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz 

Prowadzą: dr Grażyna Bastek i Michał Montowski

Data emisji: 10.11.2019

Godzina emisji: 12.45

am/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gustave Courbet pomiędzy żywymi i umarłymi

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2019 13:00
W audycji opowiadaliśmy o obrazie "Alegoria realna określająca siedmioletnią fazę mojego życia artystycznego" pędzla francuskiego artysty malarza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jowisz i motyle

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2019 13:01
Takiego tematu w malarstwie nikt przed Dosso Dossim nie namalował. Na czym polega fenomen dzieła "Jowisz, Merkury i Cnota" z Zamku Królewskiego na Wawelu?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Johannes Vermeer i ważenie życia

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2019 13:00
Niczego nie ma na wadze trzymanej przez kobietę. Nie waży pereł ani złota. O czym zatem myśli wpatrując się w skupieniu w puste szalki? W audycji mówiliśmy o obrazie holenderskiego mistrza.
rozwiń zwiń