"Hafciarka" Kerstinga, czyli romantyzm udomowiony

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2019 16:00
W audycji "Jest taki obraz" dr Grażyna Bastek opowiadała o obrazie niemieckiego artysty, który uchodzi za mistrza stylu biedermeier, dominującego w sztuce XIX wieku.
Audio
  • "Hafciarka" Georga Friedricha Kerstinga (Jest taki obraz/Dwójka)
Georg Friedrich Kersting Hafciarka przy oknie
Georg Friedrich Kersting "Hafciarka przy oknie"Foto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Georg Friedrich Kersting (1785-1847) był zaprzyjaźniony z Casparem Davidem Friedrichem, którego uważa się za najwybitniejszego  niemieckiego romantyka. Kerstinga natomiast określa się jako jednego z najważniejszych przedstawicieli nurtu biedermeier. Jedna z wersji jego obrazu "Hafciarka" znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie i dobrze pokazuje, dlaczego biedermeier nazywa się niekiedy "udomowionym romantyzmem".

"Hafciarka" Kerstinga wpasowuje się idealnie w stereotyp biedermeierowskiego obrazu. To domowa idylla, w którym kobieta w gustownym saloniku oddaje się rytuałom codzienności. Idylla, a jednocześnie odzwierciedlenie moralnego ładu i społecznej harmonii, stabilizacji, pracowitości i etosu rodzinnego klasy średniej.

W obrazie sportretowana jest malarka Luiza Seidler, protegowana Goethego. Salonik, w którym jest ukazana, należy do Gerharda von Kügelena, również malarza, zaprzyjaźnionego, podobnie jak i sama Seidler, z Kerstingiem i Friedrichem. Jej obecność w Dreźnie, w domu przyjaciół, nie była jednak spowodowana jedynie odwiedzinami u dobrych znajomych. Młoda wdowa przebywała tam, aby oderwać myśli po śmierci młodo zmarłego męża. Malarstwo, muzyka, haft, domowe zacisze i natura (wszystkie te elementy znajdują się w obrazie) są zatem nie tylko składnikami mieszczańskiej idylli, ale też ukojeniem w żałobie.

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadzenie: Michał Montowski 

Gość: dr Grażyna Bastek

Data emisji: 1.12.2019

Godzina emisji: 12.45

am/bch

Czytaj także

Dlaczego Vincent van Gogh stał się tak popularny?

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2017 14:32
Nie był doceniany za życia. Teraz, ponad 120 lat po śmierci, zyskał olbrzymią popularność.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Małgorzata Austriacka. Opiekunka artystów

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2017 14:00
W audycji "W stronę sztuki" dr Bożena Fabiani opowiadała o mecenasach kultury - Filipie I i Małgorzacie z dynastii Habsburgów.
rozwiń zwiń