Malarstwo iluzjonistyczne Cornelisa Norbertusa Gijsbrechtsa

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2021 15:10
Jednym z wielkich wyzwań dawnej sztuki było wprowadzanie widzów w błąd. Artyści kunsztownie zacierali granice pomiędzy tym, co rzeczywiste, a tym, co namalowane. Iluzjonistyczne przedstawienia przedmiotów we wnękach, szafkach, regałach były popisowymi dziełami Corneliusa Norbertusa Gijsbrechtsa.
Obraz Pracownia artysty
Obraz "Pracownia artysty"Foto: Statens Museum for Kunst w Kopenhadze

Posłuchaj
14:48 2021_03_07 14_46_14_PR2_Jest_taki_obraz.mp3 Cornelius Norbertus Gijsbrechts "Pracownia artysty" (Jest taki obraz/Dwójka) 

Nazwano je quodlibeta, od łacińskiego quod libet – "co tylko zechcesz", "co się wam podoba". Jeden z nich przedstawia drewnianą wnękę z obrazami i malarskimi akcesoriami. Obrazy w obrazie to dzieła reprezentujące różnorodne gatunki malarskie (pejzaż, portret, martwa natura, scena rodzajowa), są też szkice aktów na papierze.Towarzyszą im warsztatowe akcesoria, sugerujące, że malarz przed chwilą skończył pracę – z palety jeszcze ścieka farba.

Zagadkowe pół obrazu

Sam artysta jest również obecny – miniatura przypięta czterema gwoździami do deski to autoportret Gijsbrechtsa, a niedaleko na półeczce leży zaadresowany do niego list. Najbardziej intrygującym elementem obrazu jest jednak wzorzysty dywan, przerzucony przez metalowy drążek. Zasłania nieomal połowę obrazu, a może raczej – odsłania tę połowę malowidła, którą widzimy. I cóż takiego znajduje się za nią?

Kolejny obraz, którego z niewiadomych powodów malarz nie chce nam ukazać? Czy to zasłonięcie wynika z konieczności zachowania obyczajowej przyzwoitości i ma rozniecać wyobraźnię widzów? Wszak w zestawie ukazanych obrazów nie ma żadnej mitologicznej historii, może zatem kotara skrywa akt Wenus lub miłosne igraszki olimpijskich bogów.

"Pracownia artysty" Corneliusa Norbertusa Gijsbrechtsa - obraz pochodzący z ok. 1670 roku - znajduje się w zbiorach Statens Museum for Kunst w Kopenhadze.

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz 

Prowadził: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek

Data emisji: 7.03.2021

Godzina emisji: 14.45

Czytaj także

Han van Meegeren "Wieczerza w Emaus". Fałszerstwo doskonałe

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2020 15:19
W 1937 roku, największy autorytet wśród znawców dawnego malarstwa holenderskiego, 83-letni Abraham Bredius obejrzał znajdujący się w prywatnej kolekcji i sygnowany monogramem I.V.M obraz Johanessa Veermera. Bredius zachwycił się "Wieczerzą w Emaus", nieznanym dziełem wielkiego mistrza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W pracowni u Rembrandta

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2021 17:00
Przedmiotem audycji "Jest taki obraz" było zagadkowe dzieło Rembrandta, zatytułowane "Artysta w pracowni". 
rozwiń zwiń