"Wóz z sianem". Wielki tryptyk mistrza Boscha

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2021 15:00
"Wóz z sianem" to pierwszy z trzech wielkich tryptyków Hieronima Boscha. Namalował go na zlecenie Bractwa Wspólnego Życia w Antwerpii, które za cel miało odnowę cnotliwego życia chrześcijańskiego.
Hieronim Bosch  Wóz z sianem
Hieronim Bosch "Wóz z sianem"Foto: Forum/Marek Skorupski

Posłuchaj
17:52 2021_06_27 14_45_36_PR2_Jest_taki_obraz.mp3 "Wóz z sianem". Wielki tryptyk mistrza Boscha (Jest taki obraz/Dwójka)

 Hieronim Bosch zilustrował flamandzkie przysłowie: "Świat jest wielkim wozem siana, każdy zgarnia z niego tyle, ile zdoła".

W 1570 roku obraz został zakupiony przez króla Hiszpanii Filipa II i zdobił ściany pałacu królewskiego Escorial pod Madrytem. Zachowały się 2 wersje "Wozu z sianem". Jedna znajduje się w muzeum Prado, a druga w klasztorze w Escorialu. Różnią się rozmiarami, a okazało się, że ta z Escorialu, tradycyjnie uznawana za replikę tryptyku z Prado, powstała znacznie wcześniej.

Tryptyk przedstawia wizję raju, ziemi i piekła. Patrząc od lewej do prawej, można zobaczyć historię grzechu pierworodnego i życia na ziemi, kończącego się w płomieniach. Mistrz Hieronim ukazał historię grzechu i wszystkie jego odmiany.

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadził: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek

Data emisji: 27.06.2021

Godzina emisji: 14.45

Czytaj także

"Nikt nie widzi demonów". Świat wg Boscha

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2016 11:05
- Najciekawsze jest to, że przedstawiony w centralnej części tryptyku tytułowy wóz z sianem ciągnięty jest w stronę piekła - podkreślała Grażyna Bastek, opowiadając o znaczeniu jednego z ostatnich dzieł Hieronima Boscha.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bosch, czyli wizja ziemskiej utopii

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2019 15:32
Hieronim Bosch przedstawił w "Ogrodzie Rozkoszy Ziemskich" panoramę prawdziwego i wyobrażonego świata, spełniając oczekiwania dworskiej "kultury ciekawości".
rozwiń zwiń