"Nikt nie widzi demonów". Świat wg Boscha

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2016 11:05
- Najciekawsze jest to, że przedstawiony w centralnej części tryptyku tytułowy wóz z sianem ciągnięty jest w stronę piekła - podkreślała Grażyna Bastek, opowiadając o znaczeniu jednego z ostatnich dzieł Hieronima Boscha.
Audio
  • Dr Grażyna Bastek o historii i znaczeniu tryptyku "Wóz z sianem" Hieronima Boscha (Jest taki obraz)
Obraz Wóz siana nawiązuje do flamandzkiego przysłowia: świat jest wielkim wozem siana, każdy zgarnia z niego tyle, ile zdoła.  Na zdj. fragm. centralnej części tryptyku
Obraz "Wóz siana" nawiązuje do flamandzkiego przysłowia: świat jest wielkim wozem siana, każdy zgarnia z niego tyle, ile zdoła. Na zdj. fragm. centralnej części tryptyku Foto: Wikimedia/domena publiczna

Do ogromnego wozu, oczywistego symbolu pieniądza, ziemskiego bogactwa, zaprzęgnięci są człowieczo-zwierzęce poczwary, niepozostawiające złudzeń, skąd pochodzą. - Ludzie podążający w orszaku za wozem nie widzą, kto ciągnie ten wóz. Są ślepi na swój los - interpretowała obraz Grażyna Bastek.

Ani papież, ani król, ani tym bardziej nikt z gawiedzi nie widzą czającego się uosobionego zła. Co więcej: nikt oprócz jednej postaci przedstawionej w tej części obrazu Boscha nie zauważa górującego nad zepsutym światem Chrystusa.

W rozmowie również: jak ze znaczeniem tryptyku koresponduje, ukazana na jego zewnętrznej części (po zamknięciu skrzydeł), wizja Wędrowca oraz - co sądzić o hipotezie, że "Wozu z sianem" nie namalował jednak Bosch. 

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek (historyk sztuki)

Data emisji: 14.08.2016

Godzina emisji: 10.15

jp/bch

Czytaj także

Tajemnice różańca na obrazie Zurbarána

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2016 15:14
- Dzieło to było jednym z kilkunastu obrazów, który zdobiły olbrzymi ołtarz w klasztorze, w Jerez de la Frontera - mówiła o płótnie "Madonna Różańcowa adorowana przez Kartuzów" dr Grażyna Bastek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sofonisba Anguissola. Szachownica metaforą życia

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2016 13:55
"Gra w szachy" - słynne dzieło malarki epoki renesansu jest o tyle zaskakujące, że tytułowa gra co prawda była w tym czasie szalenie popularna, ale zarezerwowana dla mężczyzn. .
rozwiń zwiń