"Et in Arcadia ego". Pamiętaj o śmierci

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2022 15:00
Dwaj pasterze z Arkadii napotykają na swej drodze ludzką czaszkę. Nie jest ona jednak gładka i wypolerowana, jak w innych siedemnastowiecznych obrazach; ta pokryta jest jeszcze szczątkami ludzkiego ciała.
Obrazy różnych epok kryją w sobie wiele tajemnic
Obrazy różnych epok kryją w sobie wiele tajemnicFoto: Shutterstock/Chamille White

Jej fetor przyciąga różnorodne zwierzęta: mysz, gąsienicę, jaszczurkę, muchę i sowę. Mysz ogryza szczękę z resztek ciała. Wszystkie zwierzęta kojarzą się z grzechem lub śmiercią, jedynie gąsienica, która przemieni się wkrótce w motyla, przywołuję odrodzenie, a może i zmartwychwstanie.

Czaszka leży na zrujnowanym fragmencie muru, pod nią wyryty jest napis: "Et in Arcadia ego", który można przetłumaczyć: "Jestem również w Arkadii". Słowa te wygłosił nie zmarły człowiek, lecz sama śmierć. Obraz stanowi swoiste memento mori, przypomina, że kres życia nadchodzi wszędzie, nawet w Arkadii – w legendarnej krainie wiecznej szczęśliwości.

Ten stosunkowo rzadki temat w kolejnych dekadach XVII wieku podjął Nicolas Poussin w dwóch swoich malowidłach. Francuski malarz działający w Rzymie, być może podziwiał kompozycję Guercina, znajdującą się w kolekcji Antonia Barberiniego.

Guercino, "Et in Arcadia ego", 1618, płótno 82 x 91 cm, Galleria Nazionale d’Arte Antica, Palazzo Barberini, Rzym

Posłuchaj
14:22 Dwojka_Jest_taki_obraz 2022_05_01 14_46_14_PR2_Jest_taki_obraz.mp3 "Et in Arcadia ego". Pamiętaj o śmierci (Jest taki obraz/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadził: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek

Data emisji: 1.05.2022

Godzina emisji: 14.45

reklama

Czytaj także

Rembrandt i "Lekcja anatomii dr. Tulpa". Przepustka do malarskiej sławy

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2022 15:30
Obraz "Lekcja anatomii doktora Tulpa" namalował Rembrandt w 1632 roku, jest to jego pierwszy zbiorowy portret. Malarz miał wówczas 26 lat, właśnie przeniósł się z Lejdy do Amsterdamu i rozpoczynał wielką karierę. Tworząc oficjalny wizerunek miejskich chirurgów, znakomicie wywiązał się z zadania i stał się najmodniejszym malarzem protretów w mieście.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajemnice obrazów. Co ukryli na nich artyści?

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2022 17:30
Jakie tajemnice ukrył w swoich obrazach Toulouse-Lautrec? Co możemy dostrzec w słynnym dziele Hansa Holbeina "Ambasadorowie", jeśli spojrzymy na nie pod odpowiednim kątem? Jak to się stało, że "Ekstaza św. Franciszka" El Greca, jedyny obraz tego artysty w polskich zbiorach, znalazłby się na śmietniku?
rozwiń zwiń