REKLAMA

"Kobieta z lustrem" Belliniego. Symbol przemijającego piękna

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2022 15:00
W tym wydaniu audycji z cyklu "Jest taki obraz" mówiliśmy o późnym dziele Giovanniego Belliniego zatytułowanym "Kobieta z lustrem".
Kobieta z lustrem to dzieło niezwykłe w dorobku Belliniego - malarza Madonn i tematów religijnych
"Kobieta z lustrem" to dzieło niezwykłe w dorobku Belliniego - malarza Madonn i tematów religijnychFoto: Sammlung Rauch/Interfoto/Forum

W 1515 roku ponad osiemdziesięcioletni Giovanni Bellini namalował piękną, nagą kobietę w skupieniu oglądającą swą misterną fryzurę za pomocą dwóch luster. To niezwykły obraz w karierze słynnego weneckiego Madonniere, malarza Madonn i tematów religijnych. Nawiązał tym dziełem do obrazu swego ucznia i młodszego kolegi – Tycjana, który około 1512 roku namalował kobietę podczas toalety.

Tycjanowskiej rudowłosej piękności to służący podtrzymuje dwa lustra, aby mogła obejrzeć loki z przodu i z tyłu, w obrazie Belliniego kobieta posługuje się zwierciadłami sama. Ułożenie małego lustra sugeruje, że widzieć może zarówno swoją twarz, włosy upięte z tyłu za pomocą welurowej siatki wykończonej perłami, jak i rozległy pejzaż za plecami.

Czy kobiety weneckich mistrzów, uchwycone podczas toalety, to któraś z biblijnych lub mitologicznych piękności? Portret kurtyzany, wizerunek Wenus, czy może przestroga przed próżnością? Interpretacji tych intrygujących malowideł jest bardzo wiele. Niewykluczone, że stanowią pochwałę piękna albo są wyrafinowaną alegorią malarstwa i widzenia. Przy pomocy dwóch luster kobiety oglądają się z wielu stron. To fortel, za pomocą którego malarstwo rywalizowało z rzeźbą. Na dwuwymiarowej powierzchni płótna artyści mogli pokazać postać zarówno z przodu, jak i z tyłu.

Kimkolwiek nie byłaby kobieta z obrazu Belliniego, podglądamy ją podczas toalety, emanuje subtelną zmysłowością. Umieszczona na tle rozległego pejzażu jest częścią pięknego, chociaż przemijającego ziemskiego świata.

Giovanni Bellini, "Kobieta z lustrem", 1515, Kunsthistorisches Museum w Wiedniu


Posłuchaj
14:57 2022_06_05 14_46_17_PR2_Jest_taki_obraz.mp3 "Kobieta z lustrem" Belliniego. Symbol przemijającego piękna (Jest taki obraz/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadził: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek

Data emisji: 05.06.2022

Godzina emisji: 14.45

Czytaj także

Gabriel Metsu, "Kobieta czytająca list"

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2022 09:02
Gabriel Metsu wyspecjalizował się w gatunku określanym jako malarstwo rodzajowe. Nie były to jednak tylko eleganckie sceny z codziennego życia. Niejednokrotnie przestrzegały przed próżnością, ulotnością ludzkiego życia i związanych z nim przyjemności, a także przed występkiem, lenistwem lub głupotą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Weneckie damy" i "Polowanie na lagunie" - obraz przecięty na pół

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2022 15:00
"Gdybym ja mógł weneckie kurtyzany/Opisać, jak w podwórku witką drażnią pawia" - napisał o tym obrazie Czesław Miłosz w wierszu "Nic więcej", chociaż nie ma w nim ani podwórka, ani pawia, ani witki, ani nawet kurtyzan. Są natomiast dwie znudzone damy, najpewniej czekające na powrót polujących na lagunie mężów.
rozwiń zwiń