Hieronymus Bosch - "Ogród rozkoszy". Wizja ziemskiej utopii

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2023 15:00
Hieronymus Bosch przedstawił w "Ogrodzie rozkoszy" panoramę prawdziwego i wyobrażonego świata, spełniając oczekiwania dworskiej "kultury ciekawości". Zgromadził w jednym dziele wiele aktów i scen erotycznych, przedstawił egzotyczne w Europie zwierzęta (żyrafę i słonia), mityczne stwory (jednorożca), fantastyczne hybrydy, a także wyimaginowane formacje z koralu i onyksów, drzewa truskawkowe oraz drzewo smoczej krwi.
Hieronymus Bosch - Ogród rozkoszy. Muzeum Prado, Madryt
Hieronymus Bosch - "Ogród rozkoszy". Muzeum Prado, MadrytFoto: Peter Barritt / PAP / Photoshot

Ziemia podczas aktu kreacji

Zamknięty tryptyk przedstawia płaską ziemię umieszczoną w przezroczystej sferze, w czeluści. To ziemia podczas aktu kreacji, namalowana jedynie w szarościach. Dopiero po otwarciu skrzydeł wybuchają kolory i mnogość scen. Na lewym skrzydle, w raju, pod fontanną życia, Chrystus wiąże sakramentem małżeńskim Adama i Ewę.

Zgodnie z opisem w Księdze Rodzaju

Część środkowa to wyobrażenie utopii, krainy szczęścia, raju, w którym Bóg polecił żyć i rozmnażać się człowiekowi, pośród czterech rzek nawadniających ogrody, pięknych roślin i zwierząt - zgodnie z opisem w Księdze Rodzaju, a więc na bogatej we wszelkie dobra Ziemi. Skrzydło prawe to z kolei wizja piekła, bo grzech jednak nastąpił i ludzkość utraciła szansę na nieśmiertelność, wieczne szczęście, gdyż konsekwencją  grzechu jest potępienie.

"Tryptyk rozkoszy" obrósł w liczne i często sprzeczne wyjaśnienia

Interpretacja Hansa Beltinga jest jedną z wielu, bo "Tryptyk rozkoszy" obrósł w liczne i często sprzeczne wyjaśnienia. Utopia ziemskiego raju mogła być jednak intrygującym przedstawieniem dla elitarnej, dworskiej publiczności, bo przecież, pomimo swej przypominającej retabula ołtarzowej formy, tryptyk miał całkowicie świecką funkcję. W interpretacji Beltinga "Ogród rozkoszy" to poetycka fikcja - wyobrażenie wiecznej szczęśliwości, jaka zaistniałaby w dziejach ludzkości, gdyby nie nastąpił grzech pierworodny. 

Hieronymus Bosch, "Ogród rozkoszy", deski dębowe, 205,5 x 384,9 cm, Prado, Madryt


Posłuchaj
14:41 2023_11_12 14_45_13_PR2_Jest_taki_obraz.mp3 Hieronymus Bosch - "Ogród rozkoszy". Wizja ziemskiej utopii (Jest taki obraz/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadził: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek

Data emisji: 12.11.2023

Godzina emisji: 14.45

mo/kc

Czytaj także

Tajemnica "tablic z Flémalle". Kto jest ich autorem?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2023 15:00
We frankfurckim Städelsches Kunstinstitut znajdują się piękne, monumentalne kwatery, pochodzące z niezachowanego retabulum; pierwotnie tworzyły skrzydła zaginionego poliptyku. Według mało wiarygodnej, dziewiętnastowiecznej relacji, pochodzą z opactwa Flémalle pod Liège.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pan i pani Clark. Młodzi, piękni, bogaci i nieszczęśliwi

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2023 15:00
Ossi i Celia Clark pozują w swym modnym mieszkaniu w Natting Hill. Są świeżo po ślubie, spodziewają się dziecka, ale nie jest to przedstawienie małżeńskiej idylli.
rozwiń zwiń