X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zmartwychwstały Jezus w ujęciu Tycjana

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2013 19:00
"Noli me tangere" ("Nie dotykaj mnie" lub "Nie zatrzymuj mnie") to słowa, jakie miał wyrzec Jezus do Marii Magdaleny, ale też tytuł obrazu, o którym opowiadała Grażyna Bastek.
Audio
  • Dr Grażyna Bastek o "Noli me tangere" Tycjana (Dwójka/Jest taki obraz)
Noli me tangere obraz Tycjana
"Noli me tangere" obraz TycjanaFoto: Wikipedia/domena publiczna

"Noli me tangere" to jeden z pierwszych obrazów Tycjana, w którym widać wpływy stylu jego mistrza Giorgiona.

Tematyka została zaczerpnięta z Ewangelii św. Jana (J.20,14-18) gdzie opisane zostało spotkanie Marii Magdaleny z Chrystusem przed otwartym grobem. Początkowo Maria wzięła Jezusa za ogrodnika, lecz później rozpoznała w nim Zmartwychwstałego. Gdy chciała go dotknąć, on przemówił do niej słowami "Noli me tangere" ("Nie dotykaj" mnie lub "Nie zatrzymuj mnie").

Tycjan ukazuje scenę spotkania nie w pobliżu grobu, lecz na drodze o poranku. Maria Magdalena pada na kolana przed Jezusem. O interpretacji tego obrazu w audycji jest taki obraz opowie Grażyna Bastek.


Zobacz więcej na temat: malarstwo
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jerzy Skarżyński - scenograf wizjoner

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2013 07:00
W "Notatniku Dwójki" wspominaliśmy Jerzego Skarżyńskiego, wybitnego malarza, ilustratora, autora scenografii m.in. do "Lalki” i "Rękopisu znalezionego w Saragossie”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dawid z głową Goliata" - forma prośby o łaskę

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2013 22:00
W 1606 roku znany z gwałtownego temperamentu malarz Michelangelo Caravaggio pod wpływem emocji popełnił zbrodnię, za którą skazano go na śmierć. Przez 4 lata artysta uciekał przed wymiarem sprawiedliwości, z każdego miejsca pobytu śląc prośby o łaskę. Błagał o nią także za pośrednictwem swych obrazów, na przykład "Dawida z głową Goliata" - daru dla kardynała Scipiona Borghese. O tym właśnie dziele opowiada w audycji z cyklu "Jest taki obraz" dr Grażyna Bastek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pruski oficer przywraca XIX-wieczny Toruń

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2013 16:00
Jest rok 2008. Kuratorzy Westpreussisches Landes-Museum w Münster kupują w antykwariacie XIX-wieczny szkicownik z 75 akwarelami i rysunkami piórkiem, powstałymi w ciągu pół roku: od 11 października 1869 do 22 kwietnia 1870. Czy zdają sobie sprawę z tego, jaki to rarytas?
rozwiń zwiń