Wenecka laguna mistrza Carpaccio

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2014 15:00
Bohaterem audycji "Jest taki obraz" był Vittore Carpaccio, malarz włoski, jeden z głównych mistrzów szkoły weneckiej. Był twórcą przede wszystkim obrazów religijnych, w programie opowiadaliśmy jednak o jego dwóch świeckich malowidłach.
Audio
  • Wenecka laguna mistrza Carpaccio (Jest taki obraz/Dwójka)
Fragment obrazu Polowanie na lagunie Vittore Carpaccia
Fragment obrazu "Polowanie na lagunie" Vittore CarpacciaFoto: Wikimedia/CC

"Polowanie
"Polowanie w lagunie"

"Dwie
"Dwie weneckie damy"

Vittore Carpaccio (ok. 1465-1526) w swoje dzieła religijne wplatał sceny z życia codziennego piętnastowiecznej Wenecji, akcję swoich obrazów osadzał we współczesnych wnętrzach (np. 9 obrazów o św. Urszuli, cykle z życia św. Hieronima, św. Jerzego i św. Szczepana, "Pożegnanie posłów"). Carpaccio tworzył obrazy ołtarzowe; współpracował z G. Bellinim przy dekoracji Pałacu Dożów.

Wyjątek w jego twórczości stanowi niezwykły obraz o tematyce świeckiej - "Dwie weneckie damy" - oraz "Polowanie na lagunie", które jest odciętą częścią "Weneckich dam" (stanowi górny fragment dzieła). Wiadomo też, że pierwotnie obrazy te stanowiły jedno z dwóch skrzydeł większego malowidła. Po drugim skrzydle jednak ślad zaginął.

***

Z malarzem związana jest kulinarna ciekawostka. W 1950 r. Giuseppe Cipriani podczas wielkiej wystawy dzieł Carpaccia w Wenecji nazwał na jego cześć stworzone przez siebie nowe danie kuchni włoskiej - "carpaccio". Miało mu ono przypominać kolorystycznie obrazy mistrza.

***

Do wysłuchania nagrania audycji "Jest taki obraz" zaprasza Michał Montowski.

mc/bch

Czytaj także

Kim jest kobieta z lustrem?

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2013 16:45
Obraz włoskiego malarza Giovanniego Belliniego funkcjonuje pod różnymi tytułami: "Toaleta młodej kobiety", "Czesząca się dama", "Toaleta Wenus", "Kobieta z lustrem". Czy Bellini namalował Wenus, czy alegorię próżności?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Wróblewski i surrealistyczna egzekucja

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2013 12:00
Audycję "Jest taki obraz" poświęciliśmy dziełu Andrzeja Wróblewskiego pt. "Rozstrzelanie VIII (surrealistyczne)", jednemu z najbardziej znanych obrazów malarza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trzej Królowie podróżują po Europie

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2014 10:00
- Historia "Pokłonu Trzech Króli" pokazuje, jak bardzo obraz ten był ceniony, i to przez długi czas po jego powstaniu - mówiła w Dwójce dr Grażyna Bastek o niezwykłych losach dzieła Jana Gossaerta, czołowego reprezentanta italianizmu w malarstwie niderlandzkim XVI wieku.
rozwiń zwiń