"Madonna pielgrzymów". Caravaggio na ołtarzach

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2018 16:19
W audycji opowiadaliśmy o jednym z najbardziej znanych ołtarzowych obrazów słynnego włoskiego malarza.
Audio
  • "Madonna pielgrzymów". Caravaggio na ołtarzach (Jest taki obraz/Dwójka)
Obraz Madonna pielgrzymów Caravaggia
Obraz "Madonna pielgrzymów" CaravaggiaFoto: Wikipedia, domena publiczna

Obraz "Madonna pielgrzymów", zwany także "Madonną Loretańską", powstał w 1604 roku na zamówienie spadkobierców zmarłego w 1602 roku Ermete Cavallettiego, rzymskiego notariusza i pracownika Camera Apostolica, który darzył Madonnę szczególnym kultem.

Malowidło przedstawia parę pielgrzymów składających hołd Madonnie u progu Jej domu w Loreto. Maria to piękna, młoda kobieta w nieco tanecznej pozie. Wygląda jak ożywiony posąg. Jej twarz jest delikatna, wyidealizowana, a wzrok skierowany w stronę przybyszów. W ramionach trzyma Jezusa, który wyciąga rękę ku klęczącym. Być może postać Madonny z Dzieciątkiem jest wizją, która ukazała się pielgrzymom u kresu ich podróży do Loreto.

W okresie rzymskim Caravaggio namalował wiele Madonn, najsłynniejsze to: "Madonna Palafrenieri" (obraz powstał do Bazyliki św. Piotra, jednak nigdy tam nie zawisł), "Madonna Różańcowa" (jeden z najbardziej barokowych obrazów Caravaggia, dzisiaj w Kunsthistorisches Museum w Wiedniu), "Zaśnięcie Marii" (dzisiaj w Luwrze). Wiele obrazów Caravaggia zostało odrzuconych przez przedstawicieli Kościoła. Natychmiast jednak trafiały do wybitnych, rzymskich kolekcjonerów.

Jednak "Madonna pielgrzymów" od 1604 roku aż do dzisiaj znajduje się w rzymskim kościele Sant’Agostino, niedaleko Piazza Navona. Brudne stopy i ubogie ubiory pielgrzymów w tym religijnym dziele nie są artystyczną prowokacją, lecz wyrazem skruchy, skromności i oddania pielgrzymów, którzy być może są jednocześnie ukrytymi wizerunkami przodków donatorów – Ermete Cavallettiego i jego matki.

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek

Data emisji: 13.05.2018

Godzina emisji: 11.00

pg/jp

Czytaj także

"Portret Innocentego X" i jego interpretacje

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2018 16:27
Za najwybitniejsze dzieło malarskie wszech czasów Francis Bacon uznawał "Las Meninas" Diego Velázqueza, ale to nie temu obrazowi hiszpańskiego mistrza poświęcił kilka lat i liczne studia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historia fresku, który uchronił miasto przed zniszczeniem

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2018 11:20
W audycji "Jest taki obraz" Grażyna Bastek opowiadała o dziele "Zmartwychwstały Chrystus” Piera della Francesca.
rozwiń zwiń