Historia fresku, który uchronił miasto przed zniszczeniem

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2018 11:20
W audycji "Jest taki obraz" Grażyna Bastek opowiadała o dziele "Zmartwychwstały Chrystus” Piera della Francesca.
Audio
  • Historia fresku, który uchronił miasto przed zniszczeniem (Jest taki obraz/Dwójka)
Fragment fresku Zmartwychwstanie Piera della Francesca
Fragment fresku "Zmartwychwstanie" Piera della FrancescaFoto: Wikipedia/domena publiczna

Inocencio_X._Diego_Velázquez 1200.jpg
"Portret Innocentego X" i jego interpretacje

W latach sześćdziesiątych XV wieku Piero della Francesca od władz miasta, w którym się urodził – Borgo Sansepolcro, otrzymał zlecenie na namalowanie fresku w głównej sali ratusza, w Palazzo della Residenza. W sali odbywały się najważniejsze posiedzenia władz miasta i sądy. Lokalni władcy musieli zmierzyć się za każdym razem ze srogim i surowym spojrzeniem Zmartwychwstałego Chrystusa. Temat nie został wybrany przypadkowo – miasto Sansepolcro (w tłumaczeniu Święty Grób), wzięło swą nazwę od dwóch przechowywanych w nim relikwii Grobu Pańskiego.

Kompozycja obrazu jest doskonała i matematycznie wyważona. Pępek atletycznego ciała Zbawiciela stanowi centralny punkt obrazu. Wychodzi z grobu w obecności śpiących żołnierzy. Symboliczna wymowa tego momentu podkreślona jest przez pejzaż – kwitnące drzewa po prawej stronie Chrystusa przeciwstawione są gołymi gałęziami drzew po lewej.

Aldousa Huxley opisał obraz w eseju z 1925 roku. Pod wpływem tej lektury brytyjski oficer Tony Clark wstrzymał ostrzał miasta, aby nie zniszczyć "najwspanialszego malowidła świata", które znał jedynie z opisu.

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek

Data emisji: 29.04.2018

Godzina emisji: 11.00

bch/mko


Czytaj także

Domenico Ghirlandaio i twarze XV-wiecznej Toskanii

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2017 17:31
Dr Bożeny Fabiani opowiadała o włoskim malarzu okresu quattrocenta Domenicu Ghirlandaio (1449-1494). Należący doń warsztat był najbardziej znanym i najlepiej prosperującym warsztatem malarskim we Florencji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tondo Doni". Dzieło zamówione przez kupca

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2017 13:00
- To jeden z nielicznych obrazów sztalugowych, jakie wyszły spod rąk Michała Anioła. Jego rangę podnosi fakt, że to obraz perfekcyjny i znakomicie zachowany – podkreśliła dr Grażyna Bastek.
rozwiń zwiń