REKLAMA

Lucas Cranach: "Adam i Ewa". Scena biblijna i zmysłowy akt

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 16:00
Wielki artysta nie musi być natchnionym romantykiem, szaleńcem ani wizjonerem. Lucas Cranach Starszy był znakomitym tego przykładem.
Lucas Cranach, Adam i Ewa, ok. 1510, Muzeum Narodowe w Warszawie
Lucas Cranach, "Adam i Ewa", ok. 1510, Muzeum Narodowe w WarszawieFoto: Domena publiczna

Prowadził swój warsztat jak modelowe przedsiębiorstwo, bogacąc się i zyskując uznanie nie tylko dzięki artystycznym innowacjom, ale też świetnym posunięciom biznesowym. Elementem biznesu było m.in. wydawnictwo, z którego wychodziły grafiki, oraz masowe powielanie obrazów, które cieszyły się powodzeniem na rynku sztuki.

Jedną z popularniejszych Cranachowskich kompozycji było przedstawienie Adama i Ewy w raju – temat religijny, ale też znakomita okazja do ukazania zmysłowych i kuszących aktów. W dodatku wypracowany w warsztacie Cranacha model pięknej, nagiej kobiety z powodzeniem służył zarówno do wizerunków Ewy, jak i Wenus.

Warszawski obraz przedstawiający Adama i Ewę powstał około 1510 roku. W późniejszych latach warsztat Cranacha opuściło około 50 wersji tego tematu. Podejmując go, Cranach konkurował z Albrechtem Dürerem i jego modelowymi wręcz aktami pierwszych rodziców, ujętych w kanonie all'antica.


Posłuchaj
14:55 2022_01_23 14_45_16_PR2_Jest_taki_obraz.mp3 Lucas Cranach, "Adam i Ewa", ok. 1510, Muzeum Narodowe w Warszawie (Jest taki obraz/Dwójka)

 

Lucas Cranach upodobnił jednak Adama do brodatych bohaterów malowanych przez siebie portretów. Tematem obrazu jest kuszenie. Malarz uchwycił rozterkę Adama i uległość Ewy wobec pokusy węża, moment, w którym Ewa złamała zakaz Boga. Za chwilę zakończy się rajska idylla pierwszych rodziców. Wąż wije się jednak nie po jabłoni, ale po dębowym pniu. W Niderlandach popularna była legenda o tym, że krzyż Chrystusa wykonany był z drewna dębowego. Mamy tu zatem upadek pierwszych rodziców i zarazem zapowiedź Zbawienia.

Lucas Cranach, "Adam i Ewa", ok. 1510, Muzeum Narodowe w Warszawie

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadził: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek (historyk sztuki)

Data emisji: 23.01.2022

Godzina emisji: 14.45

Czytaj także

G. F. Kersting i "Hafciarka". Udomowiony romantyzm

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2022 17:00
Georg Friedrich Kersting (1785-1847) był zaprzyjaźniony z Casparem Davidem Friedrichem, którego uważa się za najwybitniejszego niemieckiego romantyka. Kerstinga natomiast określa się jako jednego z najważniejszych przedstawicieli nurtu biedermeier.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzeum Narodowe w Warszawie. Odważne w trudnych czasach

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 18:45
- Kupiliśmy Chagalla, kupiliśmy Académie Julian, również "Kompozycje astronomiczne" Witkacego i mały, piękny szkic Gottlieba. Dużo dobrych rzeczy się wydarzyło - gościem audycji "Wybieram Dwójkę" był dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie Łukasz Gaweł, który podsumował 2021 rok i podzielił się najbliższymi planami placówki.
rozwiń zwiń