"Lekcja tańca" - słynna sprezzatura Edgara Degasa

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2023 15:00
Baletnice w ruchu – podczas tańca na scenie i podpatrzone w trakcie prób - to jeden z ulubionych motywów podejmowanych przez Edgara Degasa. W najsłynniejszym obrazie z tej serii malarz przedstawił grupę baletnic ćwiczących pod okiem nauczyciela, baletmistrza Opery Paryskiej - Julesa Perrota, podczas gdy pozostałe dziewczyny rozciągają się, poprawiają fryzury i kostiumy lub po prostu odpoczywają i patrzą na to, co dzieje się w sali.
Edgar Degas Szkoła tańca
Edgar Degas "Szkoła tańca"Foto: Edgar Degas/Bridgeman Images – RDA/Forum

Ujęty z głębi sali ukośny widok wnętrza i umieszczenie w niej podpatrzonych z oddalenia baletnic, sprawia wrażenie przypadkowego, jednak kompozycja obrazu była starannie studiowana i opracowana przez malarza w najdrobniejszych szczegółach. Praca nad tym dziełem zajęła Degasowi sporo czasu, począwszy od wykonania wielu szkiców pojedynczych postaci i ich ruchów, a skończywszy na rozmieszczeniu bohaterek w przestrzeni. Malarz zauważył i przedstawił także zieloną konewkę, którą zwilżano podłogę, aby była mniej śliska.

Degas miał dostęp do kulis i zaplecza teatrów. Podpatrywał lekcje, egzaminy, trud, pot i zmęczenie baletnic. Z niezwykłą dokładnością oddawał ruchy tancerek, a współcześni mistrzowie tańca potwierdzają poprawność w ujęciu ich gestów, skłonów i figur.

Degas jest zaliczany do impresjonistów, jednak trudno jego obrazy postrzegać jako wrażeniowe. Rejestrują ulotne chwile i spontaniczne zachowania, ale nie są malowane pospiesznie. Sprawiają wrażenie przypadkowych, a w rzeczywistości są starannie opracowane. W dawnej teorii sztuki taki sposób pracy nazywano sprezzaturą, czyli pozorną nonszalancją.

Edgar Degas, "Lekcja tańca" 1873-76, Musée d’Orsay, Paryż

Posłuchaj
15:05 2023_07_09 14_44_52_PR2_Jest_taki_obraz.mp3 Edgar Degas "Lekcja tańca" (Jest taki obraz/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadził: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek

Data emisji: 9.07.2023

Godz. emisji: 14.45

pg

Czytaj także

Transformacja pejzażu Paula Cézanne’a

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2019 15:55
Cztery kilometry od domu Cézanne’a w Prowansji wznosiła się niezbyt wysoka góra o charakterystycznym rozległym kształcie i ściętym czubku. Malarz malował ją wielokrotnie, zachowało się ok. 60 akwarel i płócien przedstawiających Górę Świętej Wiktorii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Monumentalny fryz Claude'a Moneta

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2022 15:00
Claude Monet był najbardziej ortodoksyjnym impresjonistą. Przeżył swoich kolegów z grupy i doprowadził założenia kierunku do kresu technicznych i artystycznych możliwości. Tym kresem było zbliżenie się jego ostatnich obrazów - cyklu przedstawiającego lilie wodne - do abstrakcji.
rozwiń zwiń