Tomasz Makowski: w Polsce książek palić nie wolno

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2019 12:00
- Ze względu na historię, książka w Polsce jest pod specjalną ochroną. Już okupanci wykorzystali ten symbol, gdy podpalili Bibliotekę Narodową, by unicestwić naszą myśl i kulturę - mówił w Dwójce dyrektor Biblioteki Narodowej.
Audio
  • Tomasz Makowski o funkcjonowaniu Biblioteki Narodowej w Warszawie (Wolna sobota/Dwójka)
Tomasz Makowski
Tomasz MakowskiFoto: PAP/Leszek Szymański

Dr Tomasz Makowski odniósł się w audycji do głośnego incydentu spalenia książek pod kościołem Gdańsku. Gość Jerzego Kisielewskiego podkreślił, że jest to sprzeczne z polską tradycją. - Kiedy poseł Jerzy Ossoliński w XVII wieku pojechał do króla angielskiego i ten mu czynił wymówki, że ukazało się w Rzeczpospolitej dzieło przedstawiające go niekorzystnym świetle, to ów poseł odpowiedział, że u nas każdy może pisać co chce.

Dyrektor Biblioteki Narodowej dodał, że Polska w czasie II wojny światowej doświadczyła ogromnych zniszczeń zbiorów bibliotecznych, dlatego gest palenia książek zasługuje w naszym kraju na szczególne potępienie. - Biblioteki narodowe na świecie nie poniosły takich strat, jak nasza. Jedynym porównywalnym przykładem może być Biblioteka Narodowa w Iraku, która doznała dużych zniszczeń w czasie ostatniej wojny.

Gość audycji opowiedział o współpracy z irackimi bibliotekarzami przy odbudowie ich zbioru. Mówił też o procesach zachodzących w symbolicznej urnie, w której znalazły się prochy woluminów spalonych w czasie powstania warszawskiego.

Dr Tomasz Makowski mówił także postępach w digitalizacji zbiorów Biblioteki Narodowej (już prawie 3 mln obiektów jest dostępnych w serwisie Polona.pl) oraz zdradził, co się znajduje w zbiorach specjalnych tej instytucji.

***

Tytuł audycji: Wolna sobota

Prowadził: Jerzy Kisielewski

Gość: dr Tomasz Makowski (dyrektor Biblioteki Narodowej)

Data emisji: 6.04.2019

Godzina emisji: 16.00

bch

Czytaj także

Tomasz Makowski. Człowiek, który ma dużo książek

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2017 19:07
W "Rozmowach Jerzego Kisielewskiego" spotkaliśmy się z dyrektorem Biblioteki Narodowej, by pomówić o książkach i czytaniu dziś i przed wiekami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tomasz Makowski: książka Rzewuskiego jest ważna dla arabskiego świata

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2018 18:40
- Opracowanie naukowe tego dzieła było istotne dla światowej nauki, dla zrozumienia kultury orientalnej. Dlatego też wydanie to sfinansował emir Kataru – mówił Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej, o pięciotomowym albumie dzieł Wacława Rzewuskiego.
rozwiń zwiń