Tomasz Makowski: książka Rzewuskiego jest ważna dla arabskiego świata

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2018 18:40
- Opracowanie naukowe tego dzieła było istotne dla światowej nauki, dla zrozumienia kultury orientalnej. Dlatego też wydanie to sfinansował emir Kataru – mówił Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej, o pięciotomowym albumie dzieł Wacława Rzewuskiego.
Audio
  • Rozmowa o pięciotomowym albumie dzieł Wacława Rzewuskiego wydanym przez Bibliotekę Narodową (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Wacław Seweryn Rzewuski na szkicu Wojciecha Kossaka
Wacław Seweryn Rzewuski na szkicu Wojciecha KossakaFoto: Polona/domena publiczna

- Tom pierwszy jest encyklopedią wiedzy o Arabii. Rzewuski, mając wspaniałe zaplecze intelektualne - był jednym z tych, którzy zajmowali się wówczas orientalistyką, znał język turecki, arabski - obserwował to, co widział, jeżdżąc bardzo intensywnie po krajach arabskich, opisywał i rysował. Z tych notatek robionych na bieżąco bardzo szybko po przyjedzie sporządził czystopis - opowiadał Tomasz Makowski.

Dlaczego Wacława Rzewuskiego, podróżnika żyjącego na przełomie XVIII i XIX wieku, określa się mianem "polski Indiana Jones"? Ile dziś wiemy o jego barwnym życiu ("gdybyśmy mogli zrobić z tego film, na pewno wyprzedziłby oglądalnością słynnego Lawrence’a z Arabii")? Co jeszcze zawierają tomy albumu Rzewuskiego i w jakim arabskim kraju będzie jego oficjalna premiera? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Szułdrzyński

Goście: Tomasz Makowski (dyrektor Biblioteki Narodowej), Jan Bończa-Szabłowski  (krytyk literacki)

Data emisji: 29.11.2018

Godzina emisji: 17.30 

jp/kh

Czytaj także

Jerzego Lotha pionierska podróż po Afryce

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2017 15:31
- Ten polski geograf w 1929 roku przemierzył 31 760 km, z czego na ląd przypadało prawie 16 tysięcy kilometrów - mówił w audycji "Atlas polskich podróżników" afrykanista prof. Jan Milewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czesław Mystkowski - zapomniany polski Gauguin

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2017 15:00
- W latach 30. XX wieku Mystkowski był wymieniany w czołówce artystów tworzących w Indiach Holenderskich. On wówczas nie był anonimowy - mówiła o polskim malarzu Joanna Wacławek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polak na dworze wielkich chanów mongolskich

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2017 15:00
W "Atlasie polskich podróżników" cofnęliśmy się aż do XIII wieku. Wtedy bowiem żył nasz pierwszy znany podróżnik - Benedykt Polak.
rozwiń zwiń