X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tomasz Makowski: książka Rzewuskiego jest ważna dla arabskiego świata

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2018 18:40
- Opracowanie naukowe tego dzieła było istotne dla światowej nauki, dla zrozumienia kultury orientalnej. Dlatego też wydanie to sfinansował emir Kataru – mówił Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej, o pięciotomowym albumie dzieł Wacława Rzewuskiego.
Audio
  • Rozmowa o pięciotomowym albumie dzieł Wacława Rzewuskiego wydanym przez Bibliotekę Narodową (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Wacław Seweryn Rzewuski na szkicu Wojciecha Kossaka
Wacław Seweryn Rzewuski na szkicu Wojciecha KossakaFoto: Polona/domena publiczna

- Tom pierwszy jest encyklopedią wiedzy o Arabii. Rzewuski, mając wspaniałe zaplecze intelektualne - był jednym z tych, którzy zajmowali się wówczas orientalistyką, znał język turecki, arabski - obserwował to, co widział, jeżdżąc bardzo intensywnie po krajach arabskich, opisywał i rysował. Z tych notatek robionych na bieżąco bardzo szybko po przyjedzie sporządził czystopis - opowiadał Tomasz Makowski.

Dlaczego Wacława Rzewuskiego, podróżnika żyjącego na przełomie XVIII i XIX wieku, określa się mianem "polski Indiana Jones"? Ile dziś wiemy o jego barwnym życiu ("gdybyśmy mogli zrobić z tego film, na pewno wyprzedziłby oglądalnością słynnego Lawrence’a z Arabii")? Co jeszcze zawierają tomy albumu Rzewuskiego i w jakim arabskim kraju będzie jego oficjalna premiera? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Szułdrzyński

Goście: Tomasz Makowski (dyrektor Biblioteki Narodowej), Jan Bończa-Szabłowski  (krytyk literacki)

Data emisji: 29.11.2018

Godzina emisji: 17.30 

jp/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jerzego Lotha pionierska podróż po Afryce

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2017 15:31
- Ten polski geograf w 1929 roku przemierzył 31 760 km, z czego na ląd przypadało prawie 16 tysięcy kilometrów - mówił w audycji "Atlas polskich podróżników" afrykanista prof. Jan Milewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czesław Mystkowski - zapomniany polski Gauguin

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2017 15:00
- W latach 30. XX wieku Mystkowski był wymieniany w czołówce artystów tworzących w Indiach Holenderskich. On wówczas nie był anonimowy - mówiła o polskim malarzu Joanna Wacławek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polak na dworze wielkich chanów mongolskich

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2017 15:00
W "Atlasie polskich podróżników" cofnęliśmy się aż do XIII wieku. Wtedy bowiem żył nasz pierwszy znany podróżnik - Benedykt Polak.
rozwiń zwiń