X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Większości Polaków książki są niepotrzebne do życia

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2016 16:50
W 2015 r. co najmniej jedną książkę przeczytało zaledwie 37 procent Polaków. To wynik najnowszego badania czytelnictwa przygotowanego przez Bibliotekę Narodową.
Audio
  • Dominika Michalak z Biblioteki Narodowej o wynikach badań czytelnictwa w Polsce (Wybieram Dwójkę)
Z raportu Biblioteki Narodowej wynika, że częściej czytają osoby z wyższym wykształceniem, czytelnictwo jest także wyższe wśród kobiet niż wśród mężczyzn (zdj. ilustracyjne)
Z raportu Biblioteki Narodowej wynika, że częściej czytają osoby z wyższym wykształceniem, czytelnictwo jest także wyższe wśród kobiet niż wśród mężczyzn (zdj. ilustracyjne)Foto: wackystuff/flickr/CC BY-SA 2.0

Z raportu tego wyłaniają się trzy główne grupy: omniczytelnicy (22 procent społeczeństwa), tzw. osoby spoza kultury pisma (14 procent) oraz liczna rzesza ludzi, którzy czytują gazety, czasem sięgają po dłuższy tekst, choć rzadko czytają książki. Wyniki czytelnictwa bywają powodem do wstydu, ale problem jest bardziej skomplikowany, niż się wydaje.

– Raport ten pokazuje, że Polacy umieją załatwiać wiele spraw, nie czytając ani książek, ani dłuższych tekstów – zauważyła Dominika Michalak z Biblioteki Narodowej. Jej zdaniem nie oznacza to jednak, że praktyki czytelnicze są nam niepotrzebne, czytanie bowiem to coś więcej niż poznawanie opowieści czy sposób zdobywania wiedzy.

Dominika Michalak mówiła ponadto o tym, od czego zależy to, czy czytamy książki, i w jaki sposób powinno się skutecznie promować czytelnictwo. Tłumaczyła też, czemu jeden z najwyraźniejszych spadków czytelnictwa dotyczy pewnej grupy Polaków z wyższym wykształceniem.

***

Rozmawiał: Kamil Radomski

Gość: Dominika Michalak (Instytut Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej)

Data emisji: 24.03.2015

Godzina emisji: 16.12

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

mc/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zdecydowana większość Polaków nie czyta książek. Co siódmy Polak nie czyta niczego

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2016 15:43
Czytamy wyjątkowo mało - alarmuje Biblioteka Narodowa. Z najnowszego raportu dotyczącego czytelnictwa wynika, że w 2015 r. co najmniej jedną książkę przeczytało zaledwie 37 procent badanych.
rozwiń zwiń