Przepis na szczęśliwego Szweda

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2017 18:00
- W internetowych memach często pokazuje się, że szczęście Szwedów da się sprowadzić do skrótu 3xV - mówiła w Dwójce Natalia Kołaczek, autorka książka "I cóż, że o Szwecji".
Audio
  • Natalia Kołaczek o książce "I cóż, że o Szwecji" (Wybieram Dwójkę/Dwójka)
Fragment okładki książki I cóż, że ze Szwecji
Fragment okładki książki "I cóż, że ze Szwecji"Foto: materiały promocyjne

szwedzi molenda 1200.jpg
Mieszkańcy raju? Prawdy i stereotypy o Szwedach

- 3xV to wariacja na temat trzech wartości, do jakich dążą Szwedzi - wyjaśniał gość audycji "Wybieram Dwójkę". - Pierwsze V to Volvo, czyli szwedzki samochód, bo w ich mniemaniu to, co szwedzkie jest najlepsze. Drugie V to willa, czyli poczucie stabilności no i trzecie V oznacza psiaka, czyli rodzinne szczęście.

Autorka książki o codziennym życiu Szwedów powiedziała, że często dodaje się jeszcze jedno V, które oznacza pewien środek uspokajający. Choć Szwecja od lat ląduje w pierwszej dziesiątce rankingu najszczęśliwszych krajów świata, to ostatnio coraz częściej mówi się o problemach emocjonalnych jej mieszkańców. - Być może konieczność dążenia do szczęścia powoduje stres i napięcia - dodała Natalia Kołaczek.

W audycji mówiliśmy także o bogatym kalendarzu świąt kulinarnych w Szwecji oraz okresie, w którym szwedzcy ojcowie wyjątkowo chętnie biorą urlop wychowawczy.

***

Rozmawiała: Małgorzata Szymankiewicz

Gość: Natalia Kołaczek

Data emisji: 23.03.2017

Godzina emisji: 17.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

bch/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szwedzkie zimne dzieciństwo. "Wróżba" Agnety Pleijel

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2016 15:00
- Już wcześniej pisała o sobie, choćby w "Zimie w Sztokholmie". We "Wróżbie" otwarcie mówi, że to jej historia, mierzenie się z własnym dzieciństwem - opowiadała Justyna Czechowska o nowo wydanej książce cenionej szwedzkiej pisarki.
rozwiń zwiń