X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Rygor trasy koncertowej okiełznał wyobraźnię Nicka Cave’a"

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2018 20:11
- W "Torbie na pawia" mieści się wszystko, co wpada w oko i w ucho człowieka, który znajduje się w ciągłej podróży. Surowa dyscyplina wymuszona przez tournée muzyka miesza się tu z monotonią i nostalgią - mówił w Dwójce prof. Tadeusz Sławek.
Audio
  • O najnowszej książce Nicka Cave’a w przekładzie Tadeusza Sławka (Wybieram Dwójkę)
Okładka książki Nicka Cavea
Okładka książki Nicka Cave’aFoto: mat. promocyjne

Pogrom 1200.jpg
"Pogrom 1905". Opowieści z warszawskiego półświatka

Polska premiera najnowszej książki Nicka Cave’a w przekładzie Tadeusza Sławka odbyła się na początku kwietnia. "New York Times" pisał tuż po jej wydaniu: "Liryczna i halucynacyjna mieszanka prozy, poezji, tekstów piosenek i autobiografii". Inspiracją dla "The Sick Bag Song" była trasa koncertowa grupy Nick Cave & The Bad Seeds po Ameryce Północnej z 2014 roku.

"Spisana w całości na samolotowych torebkach chorobowych swoista kronika czy odyseja rozrosła się podczas tournée obejmującego 22 miasta do pełnowymiarowego poematu prozą, będącego poszukiwaniem źródła sensu, inspiracji i miłości, w którym wszystkie rozdziały-medytacje są wyznaczane przez kolejne miasta na trasie" - czytamy w nocie wydawniczej.

- Ta książka pozwala zobaczyć, jak z tych drobnych zapisków, ulotnych wrażeń i choćby opisów scenografii wyłaniają się powoli teksty piosenek zapisywanych choćby właśnie na torebkach samolotowych. One wyłaniają się wprost z codziennego,  marszowego doświadczenia - stwierdził gość audycji. 

Ile w tej książce jest motywów autobiograficznych? Czy realizm towarzyszący życiu muzyka nie jest przedstawiany w sposób zbyt okrutny? Jakie inspiracje literackie odnajdziemy w książce Nicka Cave’a? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiał: Michał Nowak

Gość: prof. Tadeusz Sławek (tłumacz książki Nicka Cave’a)

Data emisji: 27.04.2018

Godzina emisji: 17.15

Rozmowa została wyemitowana w audycji Wybieram Dwójkę.

mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nathan Hill: nie zamierzałem napisać tak długiej książki

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2017 19:00
- Pisząc tę książkę, nie chciałem rzucać wyzwania czytelnikom. Ta powieść po prostu we mnie rosła. Tworzyłem ją przez dziesięć lat i był to całkowicie naturalny proces – powiedział autor 800-stronicowej powieści "Niksy", która została uznana w USA za najlepszą książkę 2016 roku.
rozwiń zwiń