"Pogrom 1905". Opowieści z warszawskiego półświatka

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2018 19:00
- 1905 w świadomości większości Polaków to rok rewolucji. Natomiast osią mojej powieści stało się wydarzenie, które wbrew pozorom miało zapewne powiązania z rewolucją, jednak było czym innym - opowiadał Wacław Holewiński o swojej najnowszej książce "Pogrom 1905".
Audio
  • Wacław Holewiński o swojej najnowszej książce "Pogrom 1905" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Okładka książki Pogrom 1905 na tle Warszawy z początku XX wieku
Okładka książki "Pogrom 1905" na tle Warszawy z początku XX wiekuFoto: materiały prasowe

Wacław Holewiński 1200.jpg
Wacław Holewiński - podziemny wydawca

- W maju 1905 roku doszło w Warszawie do zadziwiających wydarzeń. Najpierw Żydzi, a później Polacy zaczęli palić swoje domy publiczne, zabijać sutenerów i prostytutki - mówił Wacław Holewiński o zdarzeniach, wokół których skupiona jest akcja "Pogromu 1905". Co znaczące, podkreślał pisarz, do dziś nie wiemy, jaka była przyczyna tych zajść. - Czy faktycznie była to działalność ochrany, która chciała w jakiejś mierze z tych wydarzeń zrobić przeciwwagę dla sytuacji rewolucyjnej, czy była to po prostu rozgrywka między konkurencyjnymi bandami zajmującymi się prostytucją?

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Wacławem Holewińskim, w której również m.in. o znaczeniu rewolucyjnych wydarzeń z 1905 roku, o fascynującym obrazie wielokulturowej Warszawy początku wieku przedstawionym na kartach powieści czy też o dramatycznej sytuacji kobiet funkcjonujących w stołecznym półświatku.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: Wacław Holewiński (pisarz, dziennikarz Programu 2 PR)

Data emisji: 24.04.2018

Godzina emisji: 18.00

 jp/mko

Czytaj także

"Żydowski Związek Wojskowy miał zniknąć z kart historii"

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2018 18:30
- Żydowski Związek Wojskowy powstał już jesienią 1939 roku a w jego szeregach znaleźli się ludzie mający przeszkolenie wojskowe, oficerowie rezerwy Wojska Polskiego, którzy od razu przeszli do konspiracji - mówił w Dwójce dr Piotr Gontarczyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kawiarnie artystyczne getta. Enklawy w morzu łez

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2018 17:15
- W relacjach, wspomnieniach, bardzo często pojawia się obraz getta jako muzycznego piekła jak z obrazów Boscha. Nad murami unosi się kakofonia głosów błagających o pomoc, śpiewających piosenki, to wszystko brzmi makabrycznie - mówiła dr Agnieszka Żółkiewska z Żydowskiego Instytutu Historycznego. W audycji "Wybieram Dwójkę" przyjrzeliśmy się życiu artystycznemu warszawskiego getta.
rozwiń zwiń