X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Małgorzata Rejmer: decyzje Envera Hoxhy były poniekąd pragmatyczne

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2018 18:43
- Każde zerwanie sojuszu z innym krajem: najpierw z Jugosławią, potem z ZSRR, wreszcie z Chinami miało jakiś swój cel i swoje uzasadnienie - mówiła w Dwójce autorka książki "Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii".
Audio
  • Małgorzata Rejmer o książce "Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii" (Wybieram Dwójkę)
Enver Hoxha
Enver HoxhaFoto: PAP/CTK

lud_grenladzkiej1200.jpg
Grenlandczycy. Historie ludzi północy

Małgorzata Rejmer pisząc o Albanii praktycznie przeprowadziła się do tego kraju. - Nie mam tam jeszcze wszystkich swoich książek, tzn. że ten proces jeszcze się nie zakończył, ale rzeczywiście mogę już powiedzieć, że moje koty, moje rzeczy, może życie są albańskie. Dla mnie samej bardzo ciekawe jest obserwowanie, jak na przestrzeni tych czterech lat z okładem powoli wtapiałam się w Albanię i godziłam się na różne rzeczy związane z tym krajem. Uczyłam się ją kochać. W tym momencie już bardzo się z nią identyfikuję, nadal codziennie śledzę wszelkie informacje o Polsce, ale jedno ucho mam już nastawione na Albanię - podkreślała.

Jej "Błoto słodsze niż miód" to opowieść o kraju udręczonym terrorem Envera Hoxhy - dyktatora, który po zerwaniu sojuszy z Jugosławią, Związkiem Radzieckim i Chinami uwierzył, że Albania może stać się samowystarczalną twierdzą komunizmu. - Od 1978 do 1985 roku, czyli do śmierci Hoxhy, był to chyba okres najbardziej skrajnej izolacji i zapadającej się ekonomii Albanii - podkreślała autorka.

Małgorzata Rejmer opowiada też o ludziach z dnia na dzień skazywanych na zesłanie, tylko dlatego że urodzili się w niewłaściwej rodzinie lub szeptem w czterech ścianach próbowali samodzielnie myśleć. O krwawych buntach w obozach pracy, tragicznych ucieczkach z kraju zamienionego w bunkier, o życiorysach ofiarowanych na ołtarzu ideologicznego raju i o tych, którzy je miażdżyli, nie bacząc na konsekwencje.

Czy książka "Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii" to oddanie głosu ofiarom reżimu? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiał: Jakub Kukla

Gość: Małgorzata Rejmer (autorka książki "Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii")

Data emisji: 17.10.2018

Godzina emisji: 16.30

Rozmowa została wyemitowana w audycji Wybieram Dwójkę.

pg/ml

Zobacz więcej na temat: Jakub Kukla Albania KSIĄŻKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Grenlandczycy. Historie ludzi północy

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2018 16:00
- Interesują mnie Grenlandczycy, bo jest ich niezwykle mało, a każdy z nich ma swoją ciekawą historię. Wszystkie ułożyły się w opowieść, która przerodziła się w książkę – mówiła w Dwójce Ilona Wiśniewska, autorka reportażowej książki "Lud. Z grenlandzkiej wyspy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sasha Marianna Salzmann: proza to dla mnie przygoda

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2018 19:07
- Nigdy nie planowałam napisania powieści. Od lat moja twórczość związana jest z teatrem. Wszystkie najważniejsze doświadczenia życiowe stały się moim udziałem właśnie tam. Proza nagle po prostu się ze mnie wylała – mówiła w Dwójce niemiecka eseistka i dramaturg.
rozwiń zwiń