Polskie Radio
Section05
grenlandia

Miłka Raulin: wszystko zaczęło się od Śnieżki

Pierwszą górską wyprawą przyszłej himalaistki była… kolonijna wycieczka na Śnieżkę. – Wspominam ten dzień bardzo źle. I dobrze. Byłam koszmarnie zmęczona, niezadowolona, wściekła i spocona, ale gdy zobaczyłam te zielone zbocza, to chyba wtedy poczułam, że to jest moja przestrzeń – mówi Miłka Raulin w audycji "Ona, on i pewien bardzo wyjątkowy gość". 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Ciepielewska Łukasz Sobolewski Miłka Raulin Himalaje grenlandia

Miłka Raulin: Grenlandia to przestrzeń i niekończący się horyzont

Porusza się wyłącznie na nartach. Wyprawę rozpoczęła, ciągnąc za sobą sanie ważące 94 kilogramy, czyli dwa razy tyle, ile waży ona sama. Wyruszyli w pięcioro, jednak ze względu na niefortunny wypadek lider wyprawy musiał być ewakuowany. Gościem "Zagadkowej niedzieli" była Miłka Raulin, najmłodsza Polka, która zdobyła Koronę Ziemi, a ostatnio przetrawersowała Grenlandię.
Zobacz więcej na temat:  Miłka Raulin Trójka grenlandia biegun Północny Katarzyna Stoparczyk

Inuici chcą odszkodowania od Danii za eksperyment społeczny. Dzieci były zabierane rodzicom

Według informacji BBC "sześcioro rdzennych mieszkańców Grenlandii, należących do grupy Inuitów, domaga się od państwa duńskiego odszkodowania za nieudany eksperyment społeczny z 1951 roku, w ramach którego grupę 22 inuickich dzieci zabrano z ich rodzin i próbowano wychować na »małych Duńczyków« w Danii kontynentalnej". 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Dania grenlandia społeczeństwo dzieci eksperyment odszkodowanie edukacja

Czy topniejące lodowce zagrażają światu?

Prawie 11 proc. powierzchni lądów na Ziemi pokryta jest lodem. Od wielu lat największe lodowce - zarówno te na Antarktydzie, jak i w Arktyce - przesuwają się i topnieją. Ostatnio pojawiły się informacje o dramatycznym znikaniu lodowca na Grenlandii. Jakie są i jakie będą tego konsekwencje? Czy rzeczywiście znaczna część lądów znajdzie się na skutek topnienia lodowców pod wodą?
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski lód klimat oceany morza śnieg grenlandia