X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Agnieszka Holland: opowiadać o Janie Palachu tak, by ludźmi wstrząsnęło

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2013 22:30
16 stycznia 1969 roku w centrum czeskiej Pragi podpalił się młody student filozofii. Dramatyczną historię Jana Palacha i walki jego bliskich o dobre imię młodego człowieka pokazuje w swoim najnowszym filmie "Gorejący krzew" Agnieszka Holland.
Audio
  • Z Agnieszką Holland o filmie "Gorejący krzew" rozmawia Anna Fuksiewicz
  • Z Łukaszem Baksikiem rozmawia Katarzyna Nowak
  • Z Bełłą-Chan Skwarską rozmawia Marta Zabłocka
Gorejący krzew reż. Agnieszka Holland
"Gorejący krzew" reż. Agnieszka HollandFoto: hbo.pl

Jan Palach napisał w liście, że chciał swoim czynem obudzić naród czeski. Czy to mu się udało? – Wydaje się, ze wszystko zostało szybko zapomniane – mówiła w Dwójce Agnieszka Holland. – Ubecja zlikwidowała grób na cmentarzu, przez 20 lat właściwie się nie mówiło o Palachu. Ale w 20. rocznicę jego śmierci nagle młodzi ludzie wylegli na ulice, zaczęli rozrzucać ulotki, nagle się okazało, że jest to największa demonstracja młodzieży od wielu, wielu lat. Od tego zaczęła się aksamitna rewolucja.

>>Posłuchaj ostatnich słów Jana Palacha.

Ceniona polska reżyserka opowiadała Annie Fuksiewicz o pracy nad swoim najnowszym, trzyodcinkowym filmie "Gorejący krzew", dotykającym tragicznych wydarzeń z roku 1969. Film, zrealizowany na podstawie scenariusza Štěpána Hulíka, przedstawia historię Jana Palacha, studenta praskiego Uniwersytetu Karola, który w styczniu 1969 roku podpalił się w centrum czeskiej Pragi w proteście przeciw agresji Układu Warszawskiego skierowanej na Czechosłowację. Po jego tragicznej śmierci władze komunistyczne podjęły starania, aby zdyskredytować jego czyn i osobę. Aby oczyścić jego imię i dotrzeć do prawdy, rodzina Palacha wynajęła prawniczkę, która rozpoczęła batalię z komunistycznym systemem. To adwokatka Dagmar Burešová jest główną bohaterką filmu Holland.
– Wszyscy pracujący przy tym filmie mieli poczucie, że mówią o czymś, co nie zostało jeszcze opowiedziane; że robią coś wyjątkowego, że musimy to tak opowiedzieć, by to ludźmi wstrząsnęło – podkreślała Agnieszka Holland.  

Tatiana
Tatiana Pauhofová w filmie "Gorejący krzew", reż. Agnieszka Holland. Foto: Dušan Martinček/HBO

W "Wybieram Dwójkę" przedstawiliśmy ponadto rozmowę z Łukaszem Baksikiem, fotografem, autorem książki "Macewy codziennego użytku". Zaprosiliśmy także do lektury książki "Urodziłam się nad Bajkałem" Bełły-Chan Skwarskiej.

Audycję prowadziła Katarzyna Nowak.

27 lutego (środa)

Zobacz więcej na temat: Agnieszka Holland Jan Palach
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Serial Holland o Palachu od 3 marca w HBO

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2013 19:41
Trzyodcinkowy serial, produkcji czeskiej, poświęcono studentowi, który w 1969 roku podpalił się w Pradze w proteście przeciwko inwazji sił Układu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Holland: gdyby "Miłość" Hanekego dostała Oscara byłoby fatalnie

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2013 01:50
Zdaniem Agnieszki Holland, gdyby wygrała "Miłość" Hanekego byłoby fatalnie dla Oscarów. - Wygrana artysty już w zeszłym roku była fatalna - stwierdza reżyser.
rozwiń zwiń