Miłość w stalinowskim więzieniu - słuchowisko

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2013 09:00
W sobotnim "Wieczorze ze słuchowiskiem" zapraszamy na dramat radiowy "W każdą pierwszą niedzielę" na podstawie opowiadania Andrzeja Mularczyka.
Areszt śledczy przy ulicy Rakowieckiej na warszawskim Mokotowie
Areszt śledczy przy ulicy Rakowieckiej na warszawskim MokotowieFoto: PAP/Leszek Szymański

Zrealizowane w 1988 roku słuchowisko odwołuje się do autentycznego zdarzenia. Jest to historia miłości, która zrodziła się w więzieniu na Rakowieckiej.

Wydarzenia zostały opisane w zbiorze reportaży Andrzeja Mularczyka "Czyim ja żyłem życiem" pod tytułem "Kreska, kropka, kreska".

Więzienny mur dzieli parę bohaterów: młodą dziewczynę oskarżoną o działalność przeciw władzy ludowej i współudział w głośnym zabójstwie dziennikarza radiowego Stefana Martyki i bohatera powstania warszawskiego Sławbora. Rozmawiają alfabetem Morse'a, zwierzają się sobie, codzienne rozmowy sprawiają, że rodzi się uczucie, skazane na wyobraźnię. Miłość, która jest marzeniem, jest zarazem ucieczką od straszliwej więziennej rzeczywistości, dodaje sił, pozwala przetrwać. Umawiają się, że ten, kto wyjdzie pierwszy z więzienia, będzie na drugiego czekał w kościele na Czerniakowskiej, w każdą pierwszą niedzielę miesiąca. Po latach oczekiwania następuje wymarzone spotkanie.
Słuchowisko wyreżyserował Zdzisława Dąbrowski. W obsadzie: Joanna Szczepkowska, Ewa Dałkowska, Krzysztof Kowalewski, Mariusz Benoit i inni.

21 grudnia (sobota), godz. 22.30

Czytaj także

Łączka na Powązkach - tajemnice kwatery ofiar komunizmu

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2013 19:30
- W połowie lat 50. obszar Kwatery Ł został przysypany warstwą ziemi i gruzu. To raz na zawsze miało wyeliminować możliwość odnalezienia grobu pomordowanych - mówił w Dwójce prof. Krzysztof Szwagrzyk, kierownik grupy ekshumacyjnej na warszawskich Powązkach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kobieta szpieg, która kochała Polskę, przygody i mężczyzn

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2013 17:00
- Krystyna Skarbek była żarliwą polską patriotką, żyła pełnią życia i miała wielu kochanków. Walczyła o wolność dla Polski i próbowała wywalczyć wolność dla siebie - mówiła w Dwójce Clare Mulley, autorka książki "Kobieta szpieg".
rozwiń zwiń