X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kobieta szpieg, która kochała Polskę, przygody i mężczyzn

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2013 17:00
- Krystyna Skarbek była żarliwą polską patriotką, żyła pełnią życia i miała wielu kochanków. Walczyła o wolność dla Polski i próbowała wywalczyć wolność dla siebie - mówiła w Dwójce Clare Mulley, autorka książki "Kobieta szpieg".
Audio
  • Clare Mulley i płk dr Krzysztof Marek Gaj opowiadają o Krystynie Skarbek i wywiadzie wojskowym w czasach II wojny światowej (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Wizerunek Krystyny Skarbek w książce Clare Mulley Kobieta szpieg
Wizerunek Krystyny Skarbek w książce Clare Mulley "Kobieta szpieg"Foto: Grzegorz Śledź/PR2

- Krystyna Skarbek była niezwykle piękna - opowiadała Clare Mulley. - Otrzymała tytuł "Gwiazda Piękności" na konkursie Miss Polonia w 1930 r. Uważam jednak, że największe piękno było w jej wnętrzu i charakterze. Była wyjątkowa jak na kobietę swoich czasów. Odważna, kochająca niebezpieczeństwo, adrenalinę i przygody, oddałaby swoje życie za sprawę, w którą wierzyła. Mężczyźni szanowali ją. Miała dwóch mężów i wielu kochanków. Ci, którzy byli z nią związani, po jej śmierci zawarli pakt milczenia. Zgodzili się nie opowiadać swoich historii. Próbowali chronić jej reputację, ale także siebie, bo wielu z nich miało żony - dodała autorka "Kobiety szpiega"

Jak doszło do tego, że Krystyna Skarbek stała się Christine Granville, ulubioną agentką Churchilla? - Kiedy Niemcy napadli na Polskę, Krystyna Skarbek przebywała w RPA z mężem dyplomatą - mówiła Clare Mulley. - Przypłynęła pierwszym statkiem do Europy, ale gdy dotarła na miejsce, Polska już upadła. Niecierpliwiła się, chciała walczyć o swój kraj, lecz polski rząd na wygnaniu nie został jeszcze utworzony. Zgłosiła się więc na ochotnika. Wtargnęła do centrali brytyjskiego wywiadu i zażądała, żeby ją przyjęto. Wywołała szok. Była cudzoziemką, jej matka była Żydówką, a na dodatek była kobietą. Miała jednak świetne kontakty, umiejętności i doskonały plan. Nie mogli jej odmówić - opowiadała.

Niestety Krystyna Skarbek, jak wielu Polaków działających na rzecz Wielkiej Brytanii, nie doczekała się po wojnie wdzięczności od tego kraju. Udało jej się wprawdzie wywalczyć brytyjskie obywatelstwo, ale oprócz tego dostała tylko 100 funtów odprawy, podziękowanie od Churchilla i adnotację, że już nie jest potrzebna. Tę sytuację nazywała "okropnym pokojem".

- Nie jest to przypadek odosobniony, ponieważ taki los spotkał nawet generała Maczka czy generała Sosabowskiego - przypomniał płk dr Krzysztof Marek Gaj, historyk wojskowości, wykładowca w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie. - Również wielu innych oficerów oraz szeregowców zostało potraktowanych podobnie. Nie mieli w zasadzie żadnych świadczeń, musieli się imać najróżniejszych zajęć, często poniżej ich stanowisk i funkcji, jakie pełnili w służbie wojskowej. Jest to tym bardziej bolesne, że Wielka Brytania była naszym sojusznikiem. Pamiętajmy jednak, jak ten sojusz był realizowany już od początku września 1939 r. - dodał.

Audycję prowadziła Hanna Maria Giza.

mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Opowieści z Laudy

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2013 22:40
W tym tygodniu w cyklu "Zapiski ze współczesności" po raz kolejny sięgniemy do archiwów białostockiego Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fortepian w służbie polityki

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2013 17:00
- Gdy Paderewski dał prywatny recital francuskiemu premierowi Georgesowi Clemenceau, zyskał ważnego sojusznika dla sprawy polskiej niepodległości - mówił w Dwójce Maciej Patkowski, autor książki "Kryptonim Paderewski".
rozwiń zwiń