Piotr Adamczyk jako Fantazy

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2014 20:27
W najbliższą niedzielę przypomnimy radiową realizację dramatu Juliusza Słowackiego pt. "Fantazy". Za reżyserię tego słuchowiska Piotr Cieplak otrzymał nagrodę na X Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry - Sopot 2010". Gwiazdorska obsada!
Piotr Adamczyk
Piotr AdamczykFoto: Wojciech Kusiński/PR

Prapremiera teatralna "Fantazego, czyli Nowej Dejaniry" miała miejsce 6 czerwca 1878 roku. Komedia Słowackiego (nazywana także: "Niepoprawni") została wystawiona przez teatr krakowski za dyrekcji i z inicjatywy Stanisława Koźmiana. Co prawda wcześniej wojażował z "Fantazym" po prowincji zespół Miłosza Sztengla, ale miał tak małą siłę oddziaływania, że to premierze krakowskiej przyznaje się dziś palmę pierwszeństwa.

W późniejszych latach dzieło Słowackiego było wystawiane wielokrotnie, najczęściej – z powodu ogromnego potencjału aktorskiego – na benefisach wybitnych aktorów. Rolę tytułową grali w "Fantazym" między innymi Bolesław Ładnowski, Michał Tarasiewicz, Marian Wyrzykowski i najsłynniejszy chyba "Fantazy dwóch epok” (przed i po wojnie) – Juliusz Osterwa. Niezapomniane kreacje stworzyli także Aleksandra Śląska jako Stella, Irena Eichlerówna jako hrabina Idalia czy Tadeusz Janczar – jako Jan. 
Obecnej realizacji – dzięki gwiazdorskiej obsadzie – posłuchają Państwo zapewne z przyjemnością i uznaniem dla aktorskiej interpretacji poetyckiego słowa. A jak tym razem zabrzmi rewelacyjna scena ze słynnym cytatem Duchowi memu dała w pysk – i poszła?

Adaptacja i reżyseria: Piotr Cieplak
W roli tytułowej: Piotr Adamczyk
W pozostałych rolach:
Hrabia Respekt – Kazimierz Kaczor,
Respektowa, jego żona – Anna Seniuk,
Stella, ich córka – Wiktoria Gorodeckaja,
Dianna, ich druga córka – Lidia Sadowa,
Rzecznicki – Sławomir Pacek,
Hrabina Idalia – Dorota Segda,
Major – Mariusz Benoit,
Jan – Mirosław Zbrojewicz,
Kajetan, kamerdyner hr Respektów – Stanisław Brudny,
Helenka, pokojowa hr Idalii – Małgorzata Rożniatowska.

Muzykę do słuchowiska skomponował Paweł Czepułkowski.
Realizacja Andrzeja Brzoski.

1 czerwca (niedziela), godz. 21.30-22.55

jp/mc

Czytaj także

Najbardziej niedorzeczna sztuka Szekspira

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2014 10:00
– Od czterystu lat inscenizatorzy "Króla Leara" i krytycy teatralni muszą zmierzyć się z tym samym pytaniem: jak to możliwe, by dobrowolnie oddać władzę? – mówił w Dwójce Janusz Majcherek podczas rozmowy o adaptacjach Szekspirowskiego dramatu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wspomnienie o Marku Walczewskim. Wycisnął swój umysł do końca

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2014 10:00
- Taka wrażliwość, to się musiało źle skończyć. Na Alzheimera zazwyczaj zapadają ludzie bardzo inteligentni, pracujący swoją wyobraźnią, dający z siebie wszystko - mówiła aktorka Małgorzata Niemirska, która w Dwójce wspominała swojego męża, Marka Walczewskiego.
rozwiń zwiń