"Przygody człowieka myślącego" Marii Dąbrowskiej

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2014 23:15
W sobotni wieczór przypomnimy słuchowisko z archiwum Teatru Polskiego Radia. Przedstawimy radiową adaptację drugiej - po "Nocach i dniach" - powieści epickiej Marii Dąbrowskiej. Słuchowisko reżyseruje Andrzej Piszczatowski.
Maria Dąbrowska
Maria DąbrowskaFoto: Panek/Wikimedia/CC

"Przygody człowieka myślącego" powstawały przez kilkadziesiąt lat i nie zostały nigdy ukończone przez autorkę. Pracę nad dziełem Maria Dąbrowska rozpoczęła w 1938 r. Niektóre fragmenty pisarka publikowała w prasie. Książkę wydano pośmiertnie w 1970 r., nadając jej znany dziś tytuł, choć zapiski w dzienniku Dąbrowskiej świadczą o tym, że chciała zatytułować swoje dzieło "Kompozycja istnienia".

Powieść jest swoistą kontynuacją problematyki "Nocy i dni". Opowiada dalsze dzieje inteligencji polskiej w okresie międzywojennym i podczas drugiej wojny światowej. Podobnie jak w pierwszym dziele epickim wiele wątków oparła na własnych doświadczeniach - na przykład w rozdziale "Dokonało się!" z pozycji świadka przedstawiła powstanie warszawskie.

Maria Dąbrowska, "Przygody człowieka myślącego"

Adaptacja: Anna Szwedowska

Reżyseria: Andrzej Piszczatowski
Realizacja akustyczna: Andrzej Złomski; opracowanie muzyczne: Małgorzata Małaszko

Obsada: Antonina Girycz, Jolanta Łagodzińska, Małgorzata Niemirska, Daria Trafankowska, Jolanta Wołłejko, Janusz Bukowski, Andrzej Ferenc, Jacek Rozenek
4 października (sobota), godz. 22.30-23.30

mc/bch

Czytaj także

Czy można jeszcze mówić o pokoleniu Kolumbów?

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2014 14:00
- Ja unikam tej metafory. Dziś nie czyta się już powieści Bratnego i rzadko nawiązuje się do narracji o pokoleniu, w którym każdy musiał wyruszyć we własną podróż i dotrzeć do swojego portu - uważa profesor Anna Nasiłowska, która była gościem "Ćwiczeń z myślenia".
rozwiń zwiń