Gałczyński wydaje "bal zakochanych"

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2015 09:40
Słuchowisko splecione z wierszy Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, którego 110. rocznicę urodzin wspominamy w tym miesiącu.
Kiedy gwiazdy przybladły jak fosforw cyfrach, w owych świecących zegarach,rozpoczęła rozmowę miłosnąwpółuśpiona tańcem każda para, pisał K.I. Gałczyński w Balu zakochanych (na zdj. poeta wraz z żoną Natalią)
"Kiedy gwiazdy przybladły jak fosfor/w cyfrach, w owych świecących zegarach,/rozpoczęła rozmowę miłosną/wpółuśpiona tańcem każda para", pisał K.I. Gałczyński w "Balu zakochanych" (na zdj. poeta wraz z żoną Natalią)Foto: Wikipedia/domena publiczna

Wiersz "Bal zakochanych" napisał Gałczyński w 1937 r. Wtedy także na podstawie utworu powstało radiowe słuchowisko w reżyserii Edmunda Wiercińskiego i z muzyką Romana Palestra. Realizacja, której wysłuchamy w "Notatniku Dwójki", powstała w 1974 r. na podstawie różnych wierszy poety.

Reżyseria: Jerzy Kierst

Adaptacja: Bogumiła Prządka

Muzyka: Maciej Małecki

Obsada: Henryk Boukołowski, Zofia Kucówna, Henryk Borowski, Joanna Ciemniewska, Hanna Giza, Juliusz Wyrzykowski, Karol Stępkowski, Wacław Szklarski.

***

Na "Wieczór ze słuchowiskiem" zapraszamy w sobotę (24.01) w godz. 22.20-23.00.

bch/mm

Czytaj także

Jak Gałczyński nie został aktorem

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2013 11:00
- Gałczyński próbował uczyć się aktorstwa, ale nie nadawał się do tego, ponieważ był zbyt prawdziwy. Był za bardzo poetą, żeby być aktorem - mówiła w Dwójce Anna Arno, autorka książki "Konstanty Ildefons Gałczyński. Niebezpieczny poeta".
rozwiń zwiń