X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Feliks Netz "I to jest siła, to jest moc"

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2010 17:51
Zapraszamy na premierowe słuchowisko o wydarzeniach sierpniowych sprzed 30 lat.
Audio

Feliks Netz – prozaik i poeta związany ze Śląskiem – podjął w swoim słuchowisku próbę spojrzenia na wydarzenia sierpniowe sprzed 30 lat, kiedy to rodziła się "Solidarność", z perspektywy trzech przyjaciół (rocznik 1940) urodzonych w Bogucicach, najstarszej dzielnicy Katowic. Piękni chłopcy z familoka, jak o nich mówiono, to Krzysztof Kalfas – dziennikarz, Przemysław Świdrak – pułkownik MSW oraz Rufin Zapała – tokarz precyzyjny zwany "elementem antysocjalistycznym". Opowieść o ich losach złożyła się na tę historię o uwikłaniu, wyborach i podejmowanych decyzjach, które decydują o całym życiu człowieka.


Sam autor tak pisał o swoim słuchowisku:

W czasie, kiedy rodziła się "Solidarność",  pracowałem w śląskiej "Panoramie"  (tygodniku o zasięgu ogólnopolskim, którego nakład dochodził do pół miliona egzemplarzy), stąd też usytuowanie fabuły słuchowiska w środowisku dziennikarskim, w redakcji fikcyjnej popołudniówki. Z tej perspektywy moi bohaterowie obserwują narodziny niezależnego od partii i rządu związku zawodowego oraz  – na swoją miarę i w skali lokalnej – uczestniczą w owym wielkim wstrząsie społeczno-politycznym i dodać trzeba koniecznie: moralnym!

Co tu jest prawdą, co zmyśleniem? Nie jest to rzecz dokumentalna; historia dzieje się w tle, atakuje bohaterów, muszą się wobec niej na nowo określić. Poddać  – jak jeden z trójki głównych bohaterów: dziennikarz – surowej ocenie własną biografię… W rysach tej czy innej postaci mojego słuchowiska widzę kogoś, kogo znałem…, a może tylko tak mi się wydaje? Czasami zahaczam o czyjąś biografię, o czyjś los, ale czuję, że powinienem powiedzieć, iż wszystkie postaci i opisane zdarzenia (poza tym, co napisała Historia) są wytworem wyobraźni autora, wszelka zbieżność z postaciami i zdarzeniami rzeczywistymi jest dziełem przypadku. Prawdą są emocje, napięcia między ludźmi, wrażenie, że na naszych oczach (i w nas) dzieje się coś istotnego, czego rozmiarów nie byliśmy w stanie ogarnąć, ale waga tego zdarzenia, dla Polski, dla Polaków, była oczywista i bezdyskusyjna. Z pewnością do słuchowiska przeniknęło coś z naszych ówczesnych dyskusji redakcyjnych, z prywatnych rozmów, z konfrontacji i wyborów.

Przygotowując się do tego słuchowiska, wertowałem codzienne gazety z sierpnia 1980 roku. Niesamowite wrażenie! To w takiej rzeczywistości żyliśmy? Czy to w ogóle była rzeczywistość? To taka Polska kiedyś istniała? I pomyślałem: jaką musiała mieć siłę, jaką moc ta rodząca się "Solidarność", skoro przebijała się do tych pół martwych dzienników przez betonowy mur cenzury!

Po trzydziestu latach wiem na pewno, że sierpień 1980 to najważniejszy miesiąc i rok dla całego mojego pokolenia.


Feliks Netz "I to jest siła, to jest moc"

Reżyseria: Waldemar Modestowicz
Obsada: Adam Ferency, Leon Charewicz, Sławomir Orzechowski, Olgierd Łukaszewicz, Adam Woronowicz, Julia Kijowska, Ewa Wencel, Anna Milewska, Andrzej Chudy, Tomasz Sapryk, Sławomir Pacek, Wojciech Wysocki, Andrzej Blumenfeld.    

28 sierpnia (sobota), godz. 18:00  

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zapiski ze współczesności: Feliks Netz

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2010 12:23
4-8 stycznia 2010, godz. 11:45
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wieczór ze słuchowiskiem: Feliks Netz "Zegarek"

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2010 16:38
"Zegarek" opowiada o narodzinach słuchowiska jako odrębnej, samoistnej formy sztuki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wieczór ze słuchowiskiem: Feliks Netz "Łowca komarów"

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2008 15:26
W audycji Wieczór ze słuchowiskiem adaptacja "Łowcy komarów" Feliksa Netza.
rozwiń zwiń