Polskie Radio
Section05
kopalnia Wujek

Kazimierz Kutz - Ślązak o Ślązakach

94 lata temu, 16 lutego 1929 roku, urodził się Kazimierz Kutz, reżyser filmowy i teatralny. Pochodzący z tradycyjnej śląskiej rodziny górniczej twórca trafił do szkoły filmowej w Łodzi dzięki peerelowskiej polityce promowania osób z pochodzeniem robotniczo-chłopskim. Na swój sukces jednak ciężko zapracował, ucząc się po 18 godzin dziennie ze strachu przed wyrzuceniem ze studiów.
Zobacz więcej na temat:  śląskie Śląsk stan wojenny kopalnia Wujek kino Kazimierz Kutz film polski

41. rocznica pacyfikacji kopalni "Wujek". Premier: nie czekali biernie, chcieli walczyć o wolność

- Górnicy z "Wujka" nie czekali biernie, chcieli walczyć o wolność i stawić opór ZOMO. Pamiętamy o ich ofierze i dziedzictwie. Ich imiona na zawsze stały się symbolem bohaterstwa górników w walce o wolną Polskę - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  kopalnia Wujek stan wojenny PRL komunizm historia Polski Solidarność społeczeństwo premier Mateusz Morawiecki POLSKA

"Zbrodnia dokonana z premedytacją". Dr Gontarczyk o pacyfikacji kopalni Wujek

- Propaguje się m.in. wersję córki gen. Wojciecha Jaruzelskiego, że ten rzekomo strasznie się zdenerwował i zmartwił, iż w kopalni Wujek zginęli ludzie. Nie wierzmy w takie brednie. Komuniści liczyli się z ofiarami. Ta zbrodnia została dokonana z premedytacją - mówił w Polskim Radiu 24 historyk IPN dr Piotr Gontarczyk. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski Wojciech Jaruzelski PRL komunizm społeczeństwo stan wojenny kopalnia Wujek

Byli funkcjonariusze SB i MO ukrywali dokumenty bezpieki. Katowicki IPN kieruje sprawę do sądu

Katowicki IPN oskarżył dwóch byłych funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej o ukrywanie dokumentów wytworzonych przez organy bezpieczeństwa PRL. Materiały powinny były być przekazane Instytutowi Pamięci Narodowej. Oskarżonym może grozić nawet do 8 lata więzienia. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA PRL komunizm historia PRL IPN Katowice stan wojenny kopalnia Wujek służba bezpieczeństwa

PR24 Fotografował pacyfikację "Wujka". Kazali zniszczyć zdjęcia

- Pamiętam reakcję kolegi, u którego wywoływałem te zdjęcia. Mówił do mnie: "Marek coś ty zrobił! Nie przyznawaj się, że to było u mnie wywołane". Mój ojciec zareagował podobnie. Kazał mi zniszczyć fotografie. Nie posłuchałem go. Wtedy zdałem sobie sprawę z wagi tego, co widziałem i wagi tych dokumentów - podkreślił w Polskim Radiu 24 fotograf Marek Janicki. 
Zobacz więcej na temat:  fotografia Polskie Radio 24 stan wojenny kopalnia Wujek KULTURA

"To nie kwestia zemsty, ale sprawiedliwości". Bogusław Gołąb o rozliczaniu zbrodni stanu wojennego 

- Do dzisiaj Jaruzelski i jego podwładni nie zostali osądzeni za stan wojenny. Wielokrotnie wnioskowaliśmy, jako reprezentacja osób represjonowanych, żeby zdymisjonować tych zbrodniarzy wojennych. Do dzisiaj ci ludzie funkcjonują w historii, w glorii stopni wojskowych - mówił w Polskim Radiu 24 Bogusław Gołąb, opozycjonista w czasach PRL.
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny PRL Polskie Radio 24 POLSKA Wojciech Jaruzelski historia Polski Tadeusz Płużański kopalnia Wujek Czesław Kiszczak

Pacyfikacja kopalni "Wujek". Prezes IPN: ta zbrodnia długo pozostawała nierozliczona

40 lat temu, dokładnie 16 grudnia 1981 roku, trzy dni po wprowadzeniu stanu wojennego, zomowcy otworzyli ogień do protestujących górników. Podczas pacyfikacji z siłami milicji i wojska śmierć poniosło dziewięciu górników. Jak powiedział prezes IPN dr Karol Nawrocki "ta zbrodnia długo pozostawała nierozliczona".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA historia Polski komunizm stan wojenny kopalnia Wujek