Polskie Radio
Section05
kopalnia Wujek

Kazimierz Kutz - Ślązak o Ślązakach

93 lata temu, 16 lutego 1929 roku, urodził się Kazimierz Kutz, reżyser filmowy i teatralny. Pochodzący z tradycyjnej śląskiej rodziny górniczej twórca trafił do szkoły filmowej w Łodzi dzięki peerelowskiej polityce promowania osób z pochodzeniem robotniczo-chłopskim. Na swój sukces jednak ciężko zapracował, ucząc się po 18 godzin dziennie ze strachu przed wyrzuceniem ze studiów.
Zobacz więcej na temat:  śląskie Śląsk stan wojenny kopalnia Wujek FILM KULTURA kino Kazimierz Kutz

PR24 Fotografował pacyfikację "Wujka". Kazali zniszczyć zdjęcia

- Pamiętam reakcję kolegi, u którego wywoływałem te zdjęcia. Mówił do mnie: "Marek coś ty zrobił! Nie przyznawaj się, że to było u mnie wywołane". Mój ojciec zareagował podobnie. Kazał mi zniszczyć fotografie. Nie posłuchałem go. Wtedy zdałem sobie sprawę z wagi tego, co widziałem i wagi tych dokumentów - podkreślił w Polskim Radiu 24 fotograf Marek Janicki. 
Zobacz więcej na temat:  fotografia Polskie Radio 24 stan wojenny kopalnia Wujek KULTURA

"To nie kwestia zemsty, ale sprawiedliwości". Bogusław Gołąb o rozliczaniu zbrodni stanu wojennego 

- Do dzisiaj Jaruzelski i jego podwładni nie zostali osądzeni za stan wojenny. Wielokrotnie wnioskowaliśmy, jako reprezentacja osób represjonowanych, żeby zdymisjonować tych zbrodniarzy wojennych. Do dzisiaj ci ludzie funkcjonują w historii, w glorii stopni wojskowych - mówił w Polskim Radiu 24 Bogusław Gołąb, opozycjonista w czasach PRL.
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny PRL Polskie Radio 24 POLSKA Wojciech Jaruzelski historia Polski Tadeusz Płużański kopalnia Wujek Czesław Kiszczak

Pacyfikacja kopalni "Wujek". Prezes IPN: ta zbrodnia długo pozostawała nierozliczona

40 lat temu, dokładnie 16 grudnia 1981 roku, trzy dni po wprowadzeniu stanu wojennego, zomowcy otworzyli ogień do protestujących górników. Podczas pacyfikacji z siłami milicji i wojska śmierć poniosło dziewięciu górników. Jak powiedział prezes IPN dr Karol Nawrocki "ta zbrodnia długo pozostawała nierozliczona".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA historia Polski komunizm stan wojenny kopalnia Wujek

"Odpowiada za wiele negatywnych wydarzeń w historii Polski". Dr Spałek o Jaruzelskim

- Brak jednoznacznego prawnego rozliczenia gen. Wojciecha Jaruzelskiego, który jest odpowiedzialny za wiele negatywnych wydarzeń w historii Polski, powoduje, że ludzie, którym m.in. Wojciech Jaruzelski w latach 80. XX wieku zniszczył życie, nie uzyskali do dzisiaj żadnego zadośćuczynienia - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 badacz dziejów najnowszych i komunizmu dr Robert Spałek.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 kopalnia Wujek stan wojenny PRL historia PRL historia Polski HISTORIA Wojciech Jaruzelski komunizm

"Wielka, narodowa tragedia". Kard. Kazimierz Nycz o pacyfikacji kopalni "Wujek"

- Strajk okupacyjny w kopalni Wujek był protestem w obronie wolności Polski i godności człowieka pracy - mówił w 40. rocznicę brutalnej pacyfikacji metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Podkreślił, że śmierć dziewięciu górników z "Wujka" była "wielką, narodową tragedią".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo PRL kopalnia Wujek komunizm historia PRL Kazimierz Nycz Msza święta Śląsk

Prezydent: krew górników z "Wujka" nie poszła na marne

- To nie był tylko strajk robotników, którzy oczekiwali lepszych warunków pracy, płacy i godnego życia. To był strajk o wolną Polskę. Patrząc na nią dzisiaj, wolną, niepodległą, suwerenną, trzeba powiedzieć, że tamta krew nie poszła na marne - mówił prezydent Andrzej Duda w Katowicach podczas obchodów 40. rocznicy pacyfikacji kopalni Wujek.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA PRL kopalnia Wujek prezydent Andrzej Duda stan wojenny historia PRL komunizm polityka

Strajki w kopalniach "Wujek" i "Piast". Minister kultury: pracujemy nad stworzeniem miejsca pamięci

O 40. rocznicy komunistycznej zbrodni w kopalni "Wujek" przypomniał w mediach społecznościowych Piotr Gliński. "Pamiętamy też o grudniowych strajkach i pacyfikacjach na Śląsku i w całej Polsce. Najdłużej wytrwali górnicy w »Piaście«" - napisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA PRL stan wojenny kopalnia Wujek historia PRL komunizm Piotr Gliński społeczeństwo Śląsk Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego