REKLAMA

"Wyszedł z domu" z Grand Prix Festiwalu "Dwa Teatry"

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 10:00
We wtorkowy wieczór zaprosiliśmy na słuchowisko w reżyserii Szymona Kuśmidera "Wyszedł z domu", które zdobyło Grand Prix XX Festiwalu "Dwa Teatry" 2021 w Zamościu. Tekst według dramatu Tadeusza Różewicza z 1964 roku przygotowany został przez Teatr Polskiego Radia. 
Szymon Kuśmider i Paweł Kurcz podczas nagrania słuchowiska Wyszedł z domu
Szymon Kuśmider i Paweł Kurcz podczas nagrania słuchowiska "Wyszedł z domu"Foto: Kusinski Wojciech/PR

Wyszedł z domu 1200.JPG
Tak powstawało słuchowisko "Wyszedł z domu"

W tym napisanym w 1964 roku dramacie poznajemy rodzinę, w której żona (Danuta Stenka) i dwoje dorastających dzieci (Karolina Honchera i Rafał Zawierucha) z niepokojem oczekują na powrót męża i ojca (Piotr Adamczyk), który pewnego dnia wyszedł z domu i nie wrócił.

Po jakimś czasie Henryk zostaje odnaleziony, choć zupełnie odmieniony i… szczęśliwy. Jego apodyktyczna żona próbuje na powrót wtłoczyć go w stereotypowe zachowania i role, by znów stał się "nijaki, niepodobny do niczego, jak wszyscy".  

Ten dramat to studium rozpadu rodziny. Różewicz w jednym z wywiadów tak mówił o swoim tekście: "W Wyszedł z domu ja jakbym wyprzedził o wiele lat dyskusje o załamaniu się rodziny jako pewnego mitu, pewnej struktury, komórki społecznej, pewnej konwencji obyczajowej. Przecież uważny czytelnik Wyszedł z domu mógł się tam doczytać, że ojciec nie ma w ogóle co przekazać swoim dzieciom. To nie dla efektu ojciec im błogosławi, wymiotuje i chce coś im przekazać".

Kuśmider Szymon 1200.JPG
Szymon Kuśmider: "Wyszedł z domu" to gorzka komedia

- Po ponad pięćdziesięciu latach od powstania sztuka ta jest silnie współczesna i aktualna - mówi reżyser Szymon Kuśmider. - Z jednej strony tradycyjna rodzina, która ze strony starszych, czyli ojca i matki, jest jakimś strażnikiem wartości lat ubiegłych. A z drugiej te dzieci są absolutnie współczesne i kontrują to wszystko, pokazując, czym świat jest dla nich.

Szymon Kuśmider o swoim słuchowisku:

[Facebook Dwójki]

XX Festiwal "Dwa Teatry" 2021. Grand Prix dla słuchowiska "Wyszedł z domu" >>>

Tadeusz Różewicz "Wyszedł z domu"

Adaptacja i reżyseria: Szymon Kuśmider

Realizacja: Paweł Szaliński

Muzykę skomponował krakowski zespół deFlik w składzie: Borja Marin Rosas (wokal), Wojciech Kłodziński (gitara), Michał Szewczyk (gitara basowa), Konrad Gwiżdż (perkusja).

Obsada: Danuta Stenka (Ewa), Piotr Adamczyk (Henryk), Andrzej Seweryn (Stary), Paweł Krucz (Młody), Karolina Honchera (Gizela), Rafał Zawierucha (Beniamin), Szymon Kuśmider.

Rozmowa z Jackiem Kopcińskim o laureatach Festiwalu "Dwa Teatry" 2021:

[YouTube Programu 2 Polskiego Radia]

***

Tytuł audycji: Wieczór ze słuchowiskiem

Data emisji: 21.09.2021

Godzina emisji: 21.00


Czytaj także

Danuta Stenka: kocham Teatr Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2017 13:30
- Teatr ten daje takie nieprawdopodobne możliwości aktorowi, otwiera przed nim furtki do przestrzeni, w których nie mógłby się znaleźć w żadnym innym teatrze czy przed kamerą. To jest fantastyczne  - podkreśla aktorka. 
rozwiń zwiń