"Miłość na Krymie". Mrożek według Krzysztofa Zaleskiego

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2021 17:00
Akcja tej sztuki epickiej (albo: "komedii tragicznej w trzech aktach") rozgrywa się w różnych latach (1910, 1928, 1990) i w syntetycznym skrócie pokazuje zmiany społeczno-obyczajowe i mentalne bohaterów.
Sławomir Mrożek
Sławomir MrożekFoto: Piotr Guzik/Forum

Tytuł jest "Miłość na Krymie" i w realizacji powinna być miłość i na Krymie. Przez miłość nie trzeba tłumaczyć, co rozumiem, natomiast przez Krym rozumiem historyczność, komunę, Sowiety... Z całą pewnością nie powinien być zagubiony Krym, czyli historia, ale pierwsze miejsce należy się miłości (Sławomir Mrożek)

Prapremierę sztuki przygotował w Teatrze Starym w Krakowie Maciej Wojtyszko w duchu zalecanym przez autora – bez ingerencji w tekst. Wkrótce po tym wystawieniu "Miłość na Krymie" przygotował w 1994 roku Erwin Axer. Spektakl ten w opracowaniu telewizyjnym zyskał masową widownię. Inne wystawienie sztuki Mrożka, odchodzące od słynnych "dziesięciu punktów" autora, zaproponował Jerzy Jarocki w Teatrze Narodowym w Warszawie w 2007 roku.

Sławomir Mrożek w Polskim Radiu - serwis specjalny


Sławomir Mrożek "Miłość na Krymie", prod. 2005

Adaptacja i reżyseria: Krzysztof Zaleski

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Opracowanie muzyczne: Małgorzata Małaszko

Obsada: Łukasz Lewandowski, Anna Dereszowska, Maria Pakulnis, Krzysztof Wakuliński, Sławomir Pacek, Krzysztof Kowalewski, Krystyna Tkacz, Krystyna Królówna, Krzysztof Banaszyk, Jan Jurewicz, Kazimierz Wysota, Tomasz Marzecki i Krzysztof Zaleski.

***

Tytuł audycji: Wieczór ze słuchowiskiem

Data emisji: 3.10.2021

Godzina emisji: 15.00

Zobacz więcej na temat: Sławomir Mrożek
Czytaj także

Sławomir Mrożek: nie chciałem być pisarzem [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2023 05:40
- Dzięki opowiadaniom i dramatom stałem się sławny i było mi w Polsce coraz lepiej - mówił Mrożek o latach przed wyjazdem z kraju. - A jednak cała nędza tej rzeczywistości ukazała mi się bardzo bezpośrednio. Gdy zupełnie zerwałem z Polską Ludową, przyniosło mi to kolosalną ulgę. 29 czerwca wspominamy 93. rocznicę urodzin tego wybitnego dramatopisarza, prozaika, satyryka, eseisty i rysownika.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Przylepka i potwór"

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2021 11:00
W cyklu "To się czyta latem" przedstawiliśmy fragmenty książki Susany Osorio-Mrożek – "Przylepka i potwór" – która ukazała się w księgarniach dzięki Wydawnictwu Literackiemu. Czytali: Anna Gryszkówna i Mariusz Bonaszewski.
rozwiń zwiń