REKLAMA

W prowincjonalnym, małym mieście...

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2022 20:00
Do małego miasteczka przybywa tajemniczy człowiek i przedstawia mieszkańcom dwie wersje swojego bohaterskiego, wojennego życiorysu. W końcu obejmuje "rząd dusz" nad nimi.
Akcja Salta rozgrywa się w prowincjonalnym miasteczku, sprawiającym wrażenie położonego na pograniczu jawy i snu, surrealistycznej fantazji i rzeczywistości.
Akcja "Salta" rozgrywa się w prowincjonalnym miasteczku, sprawiającym wrażenie położonego na pograniczu jawy i snu, surrealistycznej fantazji i rzeczywistości.Foto: Polona.pl

Sobotnie słuchowisko powstało na podstawie utworu "Salto" Tadeusza Konwickiego, autora dwudziestu powieści, reżysera i scenarzysty, jednego z pisarzy współczesnych, którzy odcisnęli najtrwalsze piętno na literaturze i kulturze Polski powojennej, uznawanego za wyraziciela dążeń, postaw, nadziei i wściekłości kilku pokoleń.

Akcja "Salta" rozgrywa się w prowincjonalnym miasteczku, sprawiającym wrażenie położonego na pograniczu jawy i snu, surrealistycznej fantazji i rzeczywistości. Pewnego dnia w miasteczku pojawia się tajemniczy mężczyzna. Przedstawia się jako Kowalski-Malinowski i przedstawia różne wersje swego życiorysu. Niepostrzeżenie jego fałszywa legenda burzy senne życie odludnej osady. 

 

Tadeusz Konwicki "Salto", prod. 2005

Adaptacja i reżyseria: Julia Wernio

realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

opracowanie muzyczne: Małgorzata Małaszko

Obsada: Adam Ferency - Kowalski-Malinowski, Anna Dereszowska - Helena, Grażyna Barszczewska - Wdowa Cecylia, Stanisław Brudny - Stary człowiek, Miłogost Reczek - Pietuch, narzeczony Heleny, Marcin Troński - Gospodarz, Wiktor Zborowski - Blumenfeld, Krzysztof Kołbasiuk - Rotmistrz, Piotr Adamczyk - Artysta, Dorota Landowska - Żona Kowalskiego.

***

Tytuł audycji: Wieczór ze słuchowiskiem

Data emisji: 26.02.2022

Godzina emisji: 19.30

Czytaj także

Słuchowisko "Roman i Julia, czyli historia romansu mojej babci" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 06:45
Julia to emerytka z wielkim sercem i duszą nastolatki. Pełni rolę darmowej pomocy domowej, eksploatowanej przez córkę i zięcia. Bez protestów zgadza się na swój marny los, dopóki na jej drodze nie stanie Roman, mężczyzna, który okaże jej szacunek a z czasem - miłość.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Miłogost Reczek był w stanie naśladować każdego"

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2021 17:53
- Cholernie zazdrościłem mu talentu parodystycznego. Właściwie był w stanie naśladować każdego, kogo tylko chciał - mówił w Dwójce o zmarłym koledze aktorze Krzysztof Kuliński. Miłogost Reczek od kilku lat zmagał się z chorobą. Odszedł we wtorek (14.12) w wieku 60 lat.
rozwiń zwiń